مجتمع بیمارستان امام خمینی(ره)

دکتر کریمی: خدمات صادقانه و متعهدانه ویژگی اصلی سرمایه عظیم انسانی دانشگاه است

بازدید نوروزی رئیس دانشگاه از بیمارستان‌های تحت پوشش

دکتر کریمی به همراه هیئتی در نخستین روز سال ۱۴۰۰ از مجتمع بیمارستانی امام خمینی(ره)، بیمارستان شریعتی و مرکز طبی کودکان بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، یک‌شنبه اول فروردین ۱۴۰۰ دکتر عباسعلی کریمی رئیس دانشگاه به همراه دکتر سید فرشاد علامه معاون درمان، دکتر ماشاء اله ترابی مدیر روابط عمومی، دکتر محمدرضا سلمانی ندوشن رئیس مرکز بهداشت جنوب تهران (پزشک ستاد هدایت دانشگاه) در بازدید نوروزی از بخش درمانی مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره)، بیمارستان شریعتی و مرکز طبی کودکان، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای سلامت با کارکنان و مراجعه کنندگان این مراکز صمیمانه دیدار و گفت‌وگو کرد.

نگاه عمیق به بیمارستان‌ها

دکتر کریمی با اشاره به سال‌های خدمتش در دانشگاه گفت: قدمت حضورم در دانشگاه علوم پزشکی تهران به حدود نیم‌قرن می‌رسد و از سه سال و نیم پایانی قرن ۱۳ نیز مسئولیت آن را بر عهده‌ دارم. در یک نگاه کلی می‌توان گفت با سابقه تاریخی و سرمایه‌های والای انسانی که در سطوح مختلف اعم از اساتید، رزیدنت‌ها، فارغ‌التحصیلان عمومی و تمامی کارکنان در مجموعه بیمارستان‌های دانشگاه، طی این سال‌ها خدمت کرده و می‌کنند به دانشگاه تعصب دارند و نوع عملکرد و خدمت‌رسانی‌شان متفاوت است. اگر خوب در بخش‌های بیمارستانی بگردید این را به‌وضوح می‌بینید. نگاه ما باید به بیمارستان‌ها عمیق‌تر باشد تا اصل قضیه را درک کنیم. در همین مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) به‌عنوان نمونه که بزرگ‌ترین بیمارستان آموزشی کشور است و با حجم بالای مراجعاتی که از اقصی نقاط کشور به آن می‌شود، بیش از ۹۰ درصد افراد خدماتشان را به‌خوبی می‌گیرند و می‌روند. البته ممکن است در بدو ورود با توجه به الگوهای رسانه‌ای و خبری که تمرکزشان اغلب بر روی نقاط ضعف است نکاتی هم دیده شود ولی با توجه به تجربه بیمارستانی‌ام و شناختی که از مجموعه دانشگاه دارم احساسم این است، اصل ماجرا همان سرمایه عظیم نیروهای انسانی و نوع خدمت‌رسانی متعهدانه آن‌ها به جامعه است. مخصوصاً در سال‌های اخیر هم در نگاه مدیریت بیمارستان‌ها، هم در سیستم پرستاری و پشتیبانی دانشگاه و حتی انتخاب‌هایم در تعیین مدیران بیمارستان‌ها نوعاً با همین نگاه بوده است. معتقدم خدمات صادقانه خوبی در حد توان اساتید و کارکنان در مجموعه دانشگاه به مردم ارائه می‌شود.

تأکید بر حفظ و حراست از نیروی انسانی

وی با تأکید بر اهمیت رعایت حقوق اولیه انسان‌ها افزود: البته با توجه به کمبودها و حجم بالای مراجعات آن‌هم در این شرایط اقتصادی کشور، همه دوستان آنچه در توان دارند برای تداوم ارائه خدمات انجام داده و می‌دهند. تلاشمان این است که سرمایه‌های اصلی دانشگاه که همان نیروهای انسانی هستند را راضی بداریم؛ اگر نیروهای انسانی راضی باشند مطمئناً رضایت مراجعان را فراهم می‌کنند. همچنان که سال‌های قبل نیز گفته‌ام اولویت اصلی دانشگاه همین سرمایه‌های انسانی است. اصل قضیه این است، این‌ها سرمایه‌های کشور و دانشگاه هستند و باید در ذهنمان به آن‌ها فکر، برایشان برنامه‌ریزی و در تمامی سطوح خدمتی به‌نوبه خود از آنان مراقبت و حراست کنیم. در صورت نیاز آموزش‌های لازم را برای توانمندسازی آن‌ها در نظر بگیریم. مشکل اصلی ما مدیریت نیروی انسانی است. همه ما باید به فهم این موضوع برسیم عمق قضیه را درک و برای آن تلاش کنیم. در توصیه به مدیرانم اگر قرار بود ۱۰ اولویت را می‌گفتم هر بار بر اهمیت نیروی انسانی تأکید می‌کردم.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *