مجتمع بیمارستان امام خمینی(ره)

جلسه مشترک مجتمع بیمارستانی امام خمینی و دانشکده فناوری های نوین پزشکی در حوزه ارتباط علوم پایه و بالین برگزار شد 

اولین جلسه مشترک دانشکده فناوری های نوین پزشکی و مجتمع بیمارستانی امام خمینی  با هدف ایجاد ارتباط بین علوم پایه و بالین با حضور اعضای هیات رئیسه دو واحد برگزار شد.

گالری عکس ۱
گالری عکس ۲

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، مجتمع بیمارستانی  امام خمینی(ره) و روابط عمومی دانشکده  فناوری های نوین شنبه پنجم مهر ماه ۹۹، جلسه مشترک اعضای هیات رئیسه مجتمع بیمارستانی امام خمینی با  اعضای هیات رئیسه دانشکده فناوری های نوین پزشکی در سالن شورای ریاست برگزار شد.

در ابتدای این جلسه دکتر صادق نیت، رئیس مجتمع بیمارستان امام خمینی(ره)، در ارتباط بین مجتمع  با دانشکده فناوری های نوین پزشکی گفت: این موضوع باید جدی و سیستماتیک مطرح شود. باید بتوانیم تعامل دوطرفه را داشته باشیم و اساتید و دانشجویان بتوانند از بستر، امکانات و نتایج خدمات طرفین بهره مند شوند. چه بسا این زمینه همکاری دوطرفه باعث می شود فارغ التحصیلان دانشکده از همین الان جایگاهی در محیط بالینی بیمارستان برای خود پیدا بکنند و درگیر کار شوند. مطمئناً مجتمع به نیروهای کارآمد نیاز دارد و این نیروها می توانند از زمان تحصیل در بیمارستان شناسایی شوند.

با این نگاه جای تشکر دارد که اعضای محترم دانشکده این پیشنهاد را ارائه دادند.

در ادامه دکتر علیرضا احمدیان، رئیس دانشکده فناوری های نوین پزشکی، گفت: شعاری که ما در دانشکده داریم این است که دانشجویانی تربیت بشوند که در بحث آموزش، آموزشهای مهارتی و پاسخگو و در بحث پژوهش، پژوهشهای نیاز محور را فراگیرند. گروه های آموزشی دانشکده خاصیت میان رشته ای دارند. برای اینکه بتوانیم ارتباط علوم پایه و بالین برقرار شود باید کوریکولوم های آموزشی اصلاح شوند، باید اساتید بالین در پایان نامه های دانشجویان حضور داشته باشند . ما باید ببینیم چطور می توانیم پروژه های Common-Interest را پایه ریزی کنیم.  منافع مشترک دو طرف را مشخص کنیم و در عمل به این منافع برسیم.

در ادامه دکتر جعفر آی، معاون آموزشی دانشکده ، ضمن درود و سپاس بر پزشکان و پرستاران مدافع سلامت و آرزوی

مغفرت و رحمت برای شهدای مدافع سلامت  دانشگاه علوم پزشکی تهران  مختصرا دانشکده را معرفی کردند. رسالت و دورنمای دانشکده، معرفی گروه های آموزشی، فعالیت های دانشکده در حوزه آموزش، پژوهش و فناوری، معرفی طرح های گرنت و شرکت های دانش بنیان دانشکده، معرفی محصولات شرکت های دانش بنیان و فعالیت های دانشکده در بحران کرونا از موضوعاتی بودند که ایشان به آنها اشاره کردند.

در   ادامه جلسه ، دکتر مهدی تهرانی دوست، مشاور علوم پایه و بالین دانشکده گفت:  حوزه فعالیت هایی که دانشجویان دانشکده دارند در حوزه بالینی باید باشد. فرصتی که اینک پیش آمده می تواند مزیت خوبی برای دانشجویان باشد تا بتوانند دانش خود را تقویت کنند.  این ارتباط می تواند در دو حوزه آموزش و پژوهش شکل بگیرد.  شکل گیری دفتر همکاری دانشکده و  مجتمع  در محیط مجتمع  می تواند شروعی برای این ارتباط باشد.

محلی باشد که اساتید و دانشجویان هر دو واحد بتوانند با همفکری یکدیگر فعالیت های خود را آغاز کنند . اگر شرایطی فراهم شود تا دانشجویان دانشکده بتوانند در شرایط بالینی در کنار رزیدنت ها، اساتید و پزشکان مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) قرار بگیرند،  می توانند با نیازهای بالینی آشنا شوند.  در مقابل دانشکده هم این امکان را دارد که دستیاران بتوانند از فضای آزمایشگاهی، کارگاهی دانشکده استفاده کنند.  مواردی نظیر راه اندازی اتاق فکر با حضور اعضای هیات علمی علوم پایه و بالینی، برگزاری دوره راندینگ دانشجویان در بخش های مجتمع ، برگزاری تعدادی از کلاس های عملی مرتبط برای دانشجویان در مجتمع ، تعریف ماموریت های پژوهشی- فناوری برای اساتید آموزشی )فرصت مطالعاتی فناوری(، الزام در مشارکت موثر اعضای هیات علمی بالینی در پایان نامه های علوم پایه، ایجاد دوره های فلوشیپ، ژورنال کلاب و سمینارهای مشترک، ایجاد کارگروه های نیازسنجی و حضور اساتید علوم پایه در جلسات تخصصی بالینی از موضوعاتی است که می توان به عنوان محورهای همکاری دانشکده و بیمارستان نام برد. البته که می بایست در پی این جلسه می بایست مدیران گروه های آموزشی با روسای بخش های  مجتمع  جلسه بگذارند و تخصصی تر با هم تعامل کنند.

دکتر سید مهدی رضایت، رئیس کمیسیون رهیافت همگرایی در علوم پزشکی و عضو هیات رئیسه دانشکده، گفت: بحث همگرایی به این اشاره می کند که هر کاری می کنی باید خیرش به جامعه برسد.  این همگرایی در مدل بیمارستانی می گوید آموزش ، مرکز تحقیقاتی و شرکت دانش بنیان باید در کنار بالین باشند . امروزه تغییر ساختار آموزشی مطرح شده ، دانشجو صرفا آموزش های نظری نداشته بلکه باید در دوران تحصیل خود عمل کرده باشد و خبرگی در عمل پدید میاید.

دانشگاه علوم پزشکی تهران می تواند به صورت مدل شروع کننده این کار باشد. در مباحث نانوفناوری اتفاقات عملی بارز است.  تولیدات ماسک های نانویی و سایر محصولات نانویی امروزه گواه این موضوع است.

دکتر محمودزاده رییس انستیتو کانسر مجتمع  افزود : نیاز های مجتمع  خیلی زیاد است و معرفی که شما از فعالیت های دانشکده داشتید در واقع می تواند پاسخگوی نیازهای ما باشد. ما می توانیم ایده های خود را به دانشجویان شما انتقال بدهیم و این نیازمند ایجاد این پل ارتباطی است.

دکتر صادق نیت رئیس مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) از مدیران گروه های آموزشی دانشکده دعوت کردند تا در جلسات  مجتمع  که روسای بخش های مختلف حضور دارند شرکت کرده و ضمن معرفی به بحث و تبادل نظر بپردازند

رییس مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد: بحث علوم پایه و بالین نیاز همیشگی ما بوده است.  ما بایستی جلسات تخصصی تر را  برگزار کنیم  و وارد جزییات کار شویم.  نماینده مجتمع جهت هماهنگی های بیشتر به دانشکده معرفی خواهد شد .

در پایان اعضای هیات رئیسه دانشکده و اعضای هیات رئیسه بیمارستان تصمیم گرفتند برای شروع این همکاری، دفتری با عنوان دفتر همکاری دانشکده و بیمارستان در فضای مجتمع بیمارستانی امام خمینی تجهیز شود .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *