مجتمع بیمارستان امام خمینی(ره)

سیزدهم شهریور ماه شانزدهمین سالگشت درگذشت ‌دکتر سید حمید میر خانی بنیانگذار نخستین بانک اعضای پیوندی در ایران،

سیزدهم شهریور ماه شانزدهمین سالگشت درگذشت ‌دکتر سید حمید میر خانی بنیانگذار نخستین بانک اعضای پیوندی در ایران و ریس مجتمع بیمارستانی امام خمینی است .

🔹 دکتر سیّد حمید میرخانی (۱۳۳۰ – ۱۳۸۳) جرّاح نامدار قلب و بنیانگذار نخستین بانک اعضای پیوندی در ایران است که از روستای تالیان از توابع شهرستان ساوجبلاغ واقع در استان البرز برخاست.

🔹دکتر میرخانی پس از دریافت دیپلم، در سال ۱۳۵۰شمسی در رشته فیزیوتراپی دانشگاه تهران پذیرفته شد اما به جهت علاقه به پزشکی در سال ۱۳۵۱ بار دیگر در کنکور شرکت کرد و در رشته پزشکی دانشگاه تهران به تحصیل پرداخت.

🔹در سال ۱۳۵۹ مدرک پزشکی عمومی را دریافت کرد و بلافاصله دوره دستیاری جرّاحی را آغاز کرد و در سال ۱۳۶۳ آن را به پایان رساند و سپس به عضویت هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درآمد.

🔹در سال ۱۳۶۳ در رشته فوق تخصصی جرّاحی قفسه صدری دانشگاه علوم پزشکی تهران پذیرفته شد و به مدّت سه سال در آن مقطع تحصیل کرد.

🔹دکتر  سیّد حمید میرخانی در سال ۱۳۶۸ جهت گذراندن دوره فوق تخصصی جرّاحی قلب و عروق و پیوند قلب رهسپار کشور سوئد شد و آن دوره را در بیمارستان هرفیلد انگلستان به پایان رساند و آنگاه به ایران بازگشت.

🔹در سال ۱۳۷۲ریاست مجتمع بیمارستان امام خمینی تهران را عهده دار شد و تا پایان عمر در این مسئولیت باقی ماند. او در سال ۱۳۸۳ موفّق به دریافت درجه استادی در رشته جرّاحی قلب و عروق گردید.

🔹دکتر میرخانی خدمات فراوان و مهمی در جهت اعتلای پزشکی ایران به ویژه در رشته جرّاحی قلب و عروق انجام داد ، تأسیس نخستین بانک اعضای پیوندی در کشور، به کاربردن دریچه هوموگرافت آئورت در موقعیت میترال، انجام نخستین پیوند همزمان قلب و ریه، انجام جرّاحی باتیستا برای بیماران با نارسایی شدید قلبی که امکان جرّاحی پیوند قلب را ندارند، انجام عمل جرّاحی ROSS ، انجام نخستین تزریق سلول های بنیادی در قلب به هنگام عمل جرّاحی، پشتیبانی علمی از تشکیل انجمن آترواسکلروز ایران، دبیر هیأت ممتحنه بورد فوق تخصصی جرّاحی قلب، دبیر کمیسیون تخصصی جرّاحی قلب سازمان پزشکی قانونی ایران، عضو فرهنگستان علوم پزشکی کشور و عضو شورای عالی نظام پزشکی تهران بزرگ وی است.

🔹دکتر میرخانی  سیزدهم  شهریور ۱۳۸۳ش در سن پنجاه و سه سالگی بر اثر عارضه قلبی درگذشت. و پانزدهم شهریور ماه در مراسم باشکوهی در مجتمع بیمارستانی امام خمینی(ره) تشیع شد .

🔹 او پزشکی آرام، خوش رو، باادب، متواضع و در خدمت بیماران مستمند بود

1 دیدگاه برای “سیزدهم شهریور ماه شانزدهمین سالگشت درگذشت ‌دکتر سید حمید میر خانی بنیانگذار نخستین بانک اعضای پیوندی در ایران،”

  1. سلام ، زمانی که رزیدنت بخش یک بیمارستان امام خمینی بود و مسئول بخش دکتر احرازی بود شکم مرا که کلستومی بودم عمل کرد از اینکه می گویید دکتر مهربان و خوش قلب‌ و آرام بود واقعیت دارد خدا نور به قبرش ببارد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *