مجتمع بیمارستان امام خمینی(ره)

پنجمین نشست ماهیانه هم‌اندیشی روسای بخش‌ها و ریاست مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) برگزار شد

پنجمین نشست هم‌اندیشی ماهیانه روسای بخش‌ها و ریاست مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) چهارشنبه یکم مرداد ۹۹ با حضور دکتر خسرو صادق نیت رئیس مجتمع، معاونان و روسای بخش‌های مجتمع برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره)، پنجمین نشست هم‌اندیشی ماهیانه روسای بخش‌ها و ریاست مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) چهارشنبه ۱ مردادماه ۹۹ با حضور دکتر خسرو صادق نیت رئیس مجتمع، معاونان و روسای بخش‌های مجتمع برگزار شد.

در این جلسه دکتر صادق نیت رئیس مجتمع ضمن تأکید بر ضرورت مشارکت همگانی تمامی گروه‌های تخصصی و دستیاران و اساتید و همچنین جذب نیروهای داوطلب و خیرین برای عبور موفق از بحران کرونا گفت: لازم است از تمام  تلاش‌های شبانه‌روزی اساتید مجتمع تشکر جدی کنیم که اگر هدایت و راهنمایی‌های عملیاتی اساتید نبود این فشار و بحران قابل‌تحمل نبود.

دکتر صادق نیت در ادامه بابیان این‌که تلاش بر آن است تا خدمات الکتیو مجتمع کمترین تأثیر را از بحران کرونا بپذیرد، گفت: عمل‌های جراحی الکتیو بر اساس ضرورت آن‌ها، نباید به تعویق بیفتد؛ چراکه واجد مخاطراتی از منظر ایمنی بیماران و سلامت ایشان خواهد بود و غافل نماندن از فعالیت‌های اصلی مجتمع در حوزه‌های آموزش و پژوهش و خدمت‌رسانی به بیماران غیر مبتلابه کرونا امری ضروری است.

در ابتدای جلسه دکتر سید علی دهقان منشادی معاون درمان مجتمع با اشاره به روند مدیریت عفونت کرونا درمجتمع گفت: با توجه به روند افزایش مراجعین به مجتمع و همچنین پیشنهادات ارائه‌شده در جلسه گذشته، نیاز به  راهنمایی اساتید داریم تا در ادامه مسیر مدیریت بیماران مبتلابه کرونا بتوانیم  بهتر عمل کنیم.

در ادامه دکتر دهقان گزارشی تفصیلی از آمار مراجعه‌کنندگان به تریاژ، تعداد بستری‌شدگان، تعداد ترخیص ،تعداد مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا، آمار پذیرش جدید این بیماران و متوسط اقامت بیماران در بخش‌های ICU و بخش‌های بستری ارائه داد.

معاون درمان مجتمع بابیان این‌که الگوی مراجعات بیماران مشکوک به کرونا نسبت به‌ اسفندماه تغییریافته است، گفت: اکنون با گسترده شدن شیوع بیماری، بخش قابل‌توجهی از افرادی که به این مجتمع مراجعه می‌کنند، جوان و دارای علائم تیپیک این بیماری هستند. و طبق آمار دانشگاه در این دوره در حدود یک‌سوم بیماران زیر ۴۰ سال  هستند.

وی مهم‌ترین اقدامات انجام‌شده در راستای مدیریت بیماران سرپایی و بستری در روزهای اخیر  را تقویت عملکرد درمانگاه پزشکی عمومی ، حضور اساتید و دستیاران داوطلب، فعالیت کلینیک مجازی، تجهیز فضای تریاژ بیماران تنفسی و جداسازی روند پذیرش بیماران کووید و غیر کووید، و استفاده از ظرفیت‌های بیمارستان به فراخور نیازها دانست.

معاون درمان مجتمع با اشاره به خروج قابل‌توجه کارکنان به علت ابتلا به بیماری  از چرخه ارائه خدمت و نیز میزان ابتلای دستیاران رده‌های مختلف گفت: باید با تدوین برنامه‌های کوتاه‌مدت و میان‌مدت برای شناسایی بیماران  پیش از بستری و بازدیدهای مدیریتی مستمر از بخش‌ها ،  تدابیری اتخاذ شود تا چرخه ارائه خدمات معمول بیمارستان به بیماران غیر کووید تحت تأثیر قرار نگیرد.

دکتر خاتمی رئیس بخش پیوند کلیه مجتمع با اشاره به اینکه مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) همواره ازنظر کمیت تعداد بیمارانی که به این مرکز مراجعه می‌کنند و همچنین ازنظر کیفیت خدمات در عالی‌ترین سطوح بوده است گفت: باید در سطح کشوری مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره)  یک الگو باشد و پروتکل‌هایی تدوین‌شده در این مجتمع برای بهره‌برداری در دسترس عموم مراکز  قرار گیرد .

دکتر عمادی رئیس بخش بیماری‌های عفونی مجتمع نیز با اشاره به آمار مرگ‌ومیر بیماران مبتلابه کووید در هفته‌های اخیر گفت: در این دوره بخشی از افزایش آمار مرگ‌ومیر به دلیل محدودیت تخت مراقبت ویژه است  و این نکته حائز اهمیتی است که باید در تصمیم‌گیری‌های بعدی مدنظر ما باشد که تخت‌های ای سی یو بیشتری  آماده داشته باشیم .

دکتر رستمیان رئیس بخش روماتولوژی مجتمع ایجاد بخش‌های جدید ICU برای خدمت‌رسانی هرچه بهتر به بیماران و کنترل مرگ‌ومیر ناشی از کرونا را مؤثر خواند.

دکتر نوربالا رئیس بخش روان‌تنی مجتمع گفت: فرسودگی شغلی  مسئله بسیار مهمی برای مسئولین، کادر پرستاری و خدمات است و باید تمهیداتی ویژه شامل استفاده از  تشویق‌های مالی ، استراحت بیشتر کارکنان، انجام حرکات ورزشی حین کار  .

وی ادامه داد : بهره‌گیری از کارگروه‌های  تخصصی  با مشارکت کادر پرستاری ،گروه روان‌تنی و تیم مدیریت منابع انسانی  برای کاستن از فرسودگی شغلی کارکنان مجتمع می‌تواند بسیار مؤثر باشد .

در ادامه جلسه، دکتر علی جعفریان رئیس بخش پیوند کبد مجتمع گفت: مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) هم در مدیریت  و هم  در درمان بیماران کار خود را به بهترین وجه انجام  داده و می‌دهد با توجه به تداوم بحران ، باید به فرسودگی شغلی  که نکته کلیدی است توجه ویژه‌ای داشته باشد.

دکتر بشارت رحیمی رئیس بخش ریه نیز با تأکید بر نیاز روز مجتمع به تخت مراقبت ویژه؛ از تجربه نامطلوب تبدیل بخش‌های عادی به بخش‌های ویژه سخن گفت و افزود: در حال حاضر برخی از گروه‌های آموزشی متحمل فشار زیادی شده‌اند و اگر از سرمایه انسانی گروه‌های دیگر در این راستا استفاده نشود گروه‌های درگیر فعلی توان ادامه را نخواهند داشت.

سایر اعضای جلسه نیز به طرح موضوعاتی همچون توجه به تشویق مالی و معنوی کارکنان و داشتن تمهیدات لازم برای حفظ روحیه کارکنان و عدم فرسودگی شغلی ، حمایت بیشتر از گروه  روان‌تنی برای تقویت توان کارکنان ، توجه بیشتر به بحث پژوهش درمجتمع پرداختند.

توضیح اینکه نشست‌های ماهیانه روسای بخش‌های مجتمع چهارشنبه‌های اول هرماه برگزار می‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *