مجتمع بیمارستان امام خمینی(ره)

راه اندازی کلینیک مجازی بازتوانی ریوی و ورزش درمانی بیماران کووید ۱۹ در دانشگاه علوم پزشکی تهران

به همت گروه پزشکی ورزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران و با همکاری انجمن علمی پزشکی ورزشی ایران، کلینیک مجازی بازتوانی ریوی و ورزش‌درمانی بیماران کووید ۱۹ راه‌اندازی شد.

گروه پزشکی ورزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران با همکاری انجمن علمی پزشکی ورزشی ایران و با استفاده از شواهد علمی نوین و معتبر نسبت به طراحی و تدوین بسته مجازی بازتوانی ریوی در بیماران مبتلابه کووید ۱۹ اقدام نموده و از هفته آینده شاهد آغاز به فعالیت این کلینیک در بیماران ترخیص شده از بیمارستان­ خواهیم بود. امید است این برنامه نخست در تمامی بیمارستان­های دانشگاه علوم پزشکی تهران و سپس به سایر دانشگاه­های علوم پزشکی کشور گسترش یابد.

یکی از مشکلات اصلی بیماران بهبودیافته از فاز حاد و بستری بیماری کووید، ناتوانی و محدودیت تنفسی و جسمانی این عزیزان است و این برنامه بازتوانی ریوی متشکل از ارزیابی اولیه طبی و فیزیکی، تمرینات تنفسی و تمرینات مختلف هوازی، قدرتی و کششی است که بر اساس قضاوت متخصصان پزشکی ورزشی حاضر در این کلینیک مجازی و با توجه به شرایط بیمار تجویز و با استفاده از محتوای مجازی به شکل کلیپ و دستورالعمل‌های ساده، آموزش مراحل مختلف به بیمار برای اجرای برنامه در منزل انجام خواهد شد. با پیگیری­های متناوب و منظم و با افزایش تدریجی شدت و تناوب تمرینات امید است که برنامه مذکور زمینه‌ساز بازگشت فرد مبتلابه زندگی عادی در کمترین زمان و با کمترین عارضه شود.

لازم به ذکر است این برنامه با مشارکت متخصصین پزشکی ورزشی شاغل در بیمارستان‌های امام خمینی (ره)، دکتر شریعتی و سینا برگزار می‌گردد. همچنین گروه پزشکی ورزشی برای دوران پس از طی دوران قرنطینه خانگی بیماران نیز برنامه بازتوانی حضوری در کلینیک­های پزشکی ورزشی را طراحی نموده که در سه بیمارستان‌های فوق به‌زودی آغاز خواهد شد.

بیماران عزیز می‌توانند از ۲۳ فروردین با مراجعه به کلینیک مجازی بیمارستان امام خمینی (ره) به آدرس eclinic.ikht.ir در صفحه کرونا در کنار استفاده از سایر کلینیک‌های مرتبط با کرونا در خصوص اخذ نوبت از کلینیک پزشکی ورزشی و بازتوانی ریوی اقدام نمایند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *