مجتمع بیمارستان امام خمینی(ره)

سومین جلسه کمیته کنترل عفونت مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) در سال ۱۴۰۲

در جلسه خردادماه کمیته کنترل عفونت مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) در خصوص وضعیت بیماران کووید و همچنین مشکلات مرتبط با کنترل عفونت در این مرکز بحث و تبادل‌نظر شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره)، سومین جلسه کمیته کنترل عفونت این مرکز سه‌شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲ با حضور دکتر امیرحسین اورندی معاون درمان، دکتر محمدرضا صالحی معاون امور دانشگاهی، دکتر آرش سیفی رئیس بخش عفونی و مسئول کنترل عفونت، دکتر مژگان رحیمی دبیر کمیته CPR، دکتر حسین دلیلی رئیس بخش نوزادان و NICU، طاهره زرعی چیان مدیر پرستاری، دکتر اسمعیل محمدنژاد دبیر کمیته کنترل عفونت و سایر اعضا در سالن شورای ریاست برگزار شد.
دکتر سیفی ضمن تبریک کسب عنوان رتبه اول در زمینه کنترل عفونت مجتمع گفت: کسب رتبه اول در زمینه کنترل عفونت این مرکز در بین بیمارستان‌های دانشگاه حاصل تلاش مستمر کمیته کنترل عفونت مجتمع، توجه مسئولین و همکاری بیش‌ازپیش کارکنان این مرکز است تا وضعیت کنترل عفونت در بیمارستان بهبود یابد.
رئیس بخش عفونی گفت: دستورالعمل ورود و خروج کارکنان اتاق عمل باید مجدداً ابلاغ و نظارت دقیق و مستمری بر روی آن صورت پذیرد.
مسئول کنترل عفونت مجتمع بابیان این مطلب که استفاده از دستکش ضدویروس هیچ جایگاه علمی ندارد اما متأسفانه هنوز درخواست آن وجود دارد گفت: از منظر علمی و همچنین در پروتکل‌های جهانی استفاده از دستکش ضدویروس جایگاهی ندارد بلکه استفاده از دو دستکش کافی است که در این زمینه باید اطلاع‌رسانی انجام شود.
دکتر اورندی با اشاره به ورود و خروج کارکنان اتاق عمل گفت: با توجه به سنجه‌های اعتباربخشی و همچنین دستورالعمل ابلاغ‌شده در زمینه ورود و خروج کادر درمان اتاق عمل باید همه کارکنان خود را ملزم به رعایت دستورالعمل بدانند و با لباسی به‌غیراز لباس اتاق عمل تردد داشته باشند تا از بروزمشکلات احتمالی جلوگیری شود.
معاون درمان مجتمع ضمن تأکید بر تعامل و همکاری همه گروه‌های جراحی گفت: در خصوص تعیین تکلیف بیماران و تسهیل فرآیندها باید جلساتی با رئیس و مدیر گروه‌های جراحی برگزار و نظرات کارشناسی آن‌ها گرفته تا پروتکلی بر اساس آن تدوین و اجرا شود.
دکتر صالحی با اشاره به کمبود واکسن دیفتری و کزاز در کشور گفت: باید آموزش‌های لازم در خصوص واکسیناسیون به دستیاران طب اورژانس داده شود و همچنین در این زمینه باید بررسی‌های لازم صورت پذیرد.
در ادامه دکتر محمد نژاد ضمن بررسی مصوبات جلسه گذشته، گزارشی از وضعیت بیماران کووید درمجتمع را ارائه کرد و گفت: وضعیت بیماران کووید درمجتمع از اول اردیبهشت ۱۴۰۲ تا الان حدود ۱۰۹ بیمار بوده که از این بیماران حدود ۶۵ درصد آن‌ها از بخش‌های بستری است.
دبیر کمیته کنترل عفونت مجتمع گفت: بر اساس سنجه‌های اعتباربخشی و دستورالعمل وزارت خانه باید به همه گروه‌های اتاق عمل در خصوص تردد بین بخشی و رعایت قوانین ورود و خروج به اتاق عمل مجدد دستورالعمل آن ابلاغ تا همه ملزم به رعایت آن شود.
در ادامه دکتر محمد نژاد به ارائه گزارشی از وضعیت CSSD بیمارستان  حضرت مهدی (عج) پرداخت.
همچنین در این جلسه اعضا در خصوص استفاده از دستکش‌های ضدویروس و الزامات آن به بحث و تبادل‌نظر پرداختند.