مجتمع بیمارستان امام خمینی(ره)

جشن بهداشت دست در مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره)

دکتر سید حسن اینانلو: بهداشت دست از مهم‌ترین آموخته‌های کرونا بود و باید به یک فرهنگ غالب در سطح جامعه و به‌ویژه در فرآیندهای بیمارستانی بدل شود

با حضور رئیس و معاونان مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) در مراسم نکوداشت روز جهانی بهداشت دست از تلاش‌های سوپروایزها و رابطین کنترل عفونت این مرکز تجلیل و بر اهمیت اشاعه همه‌جانبه این فرهنگ تاکید شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ و در آستانه روز جهانی بهداشت دست، مراسم جشنی با حضور دکتر سید حسن اینانلو رئیس مجتمع، دکتر محمدعلی سورکی معاون پشتیبانی، دکتر امیرحسین اورندی معاون درمان، دکتر آرش سیفی رئیس بخش عفونی، پرستو آریاملو مدیر امور پرستاری، دکتر اسمعیل محمد نژاد دبیر علمی کمیته کنترل عفونت و مسئول واحد CSSD مجتمع، سوپروایزرها و رابطین کنترل عفونت در سالن شورای ریاست مجتمع برگزار شد.

دکتر اینانلو ضمن گرامیداشت روز جهانی بهداشت دست گفت: باوجوداینکه کرونا آگاهی بخشی وسیعی در سطح جامعه نسبت به موضوع بهداشت دست و محیط ایجاد کرد ولی این موضوعات هرگز به‌صورت یک فرهنگ غالب درنیامد. باید از هر فرصتی برای یادآوری و تکرار آموزش‌ها و نظارت بر اجرای دستورالعمل‌های بهداشت دست استفاده کرد.

دکتر اورندی در این جلسه گفت: بهداشت دست یک دغدغه جدی است و باید تبدیل به یک فرهنگ فراگیر شود؛ و این مهم نظارت رابطین کنترل عفونت و سرپرستاران بخش‌ها را می‌طلبد.

دکتر سیفی از رابطین کنترل عفونت بخش‌ها به‌عنوان فرماندهان جنگ برابر میکروب‌ها یادکرد و گفت: ما در بزرگ‌ترین رویداد کنترل عفونت هستیم و باید بدانیم تعداد تلفات ناشی از کنترل عفونت‌های بیمارستانی به‌هیچ‌وجه کمتر از حوادث جاده‌ای نیست. با رعایت بهداشت دست می‌توان ۷۰ تا ۸۰ درصد عفونت‌های بیمارستانی را کنترل کرد و بهداشت دست‌های ما می‌تواند کمک بزرگی به بیماران بکند. امروز فرصتی است که به‌صورت نمادین از فعالان این حوزه قدردانی کنیم و بار دیگر اعلام کنیم که پیشگیری و کنترل عفونت بر درمان مقدم است.

پرستو آریاملو کنترل عفونت را موضوعی مهم و همیشگی خواند و افزود: بهداشت دست اولین و مهم‌ترین سد دفاعی ما در برابر میکروب‌هاست. حجم کار و نبود وقت کافی دلیل منطقی برای عدم رعایت بهداشت دست نیست .خوشبختانه آموزش‌های لازم به همه گروه‌ها داده‌شده و می‌شود. نظارت بیشتری از سوی سرپرستاران و رابطین بخش‌ها نسبت به اجرای درست بهداشت دست انتظار داریم. قطعاً نتایج ارزشمند این تلاش‌ها در عمل خود را نشان خواهد داد.

دکتر محمدنژاد با اشاره به نام‌گذاری جهانی ۵ می مقارن با ۱۵ اردیبهشت به‌عنوان روز بهداشت دست گفت: سازمان جهانی بهداشت (WHO) هرساله شعاری را برای این روز اعلام می‌کند. شعار امسال این است که « با مشارکت هم به اقدامات خود سرعت دهیم و نهایتاً منجر به نجات جان بیماران شویم.» ما هم این فرصت را ضمن تاکید بر اهمیت موضوع بهداشت دست در کنترل عفونت‌های بیمارستانی، برای قدردانی از زحمات رابطین کنترل عفونت بخش‌ها مغتنم می‌دانیم. وی در ادامه بهداشت دست را کم‌هزینه‌ترین و بهترین راه کنترل عفونت‌های بیمارستانی عنوان کرد و سرمایه‌گذاری در این حوزه را ارزش‌افزوده بیمارستان خواند.