مجتمع بیمارستان امام خمینی(ره)

اولین جلسه کمیته مدیریت بحران در مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) در سال ۱۴۰۲

جلسه کمیته مدیریت بحران مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) با حضور کارشناسان مدیریت خطر حوادث و بلایای دانشگاه با تاکید بر تسریع اصلاح زیرساخت‌های تاسیساتی و مقاوم‌سازی سازه‌ها برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره)، اولین جلسه کمیته مدیریت بحران این مرکز چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۲ با حضور دکتر سید حسن اینانلو رئیس مجتمع، دکتر محمدعلی سورکی معاون پشتیبانی، دکتر امیرحسین اورندی معاون درمان، دکتر محمد افضلی مقدم رئیس بخش اورژانس، محمدحسین امراللهی مدیر منابع انسانی، پرستو آریاملو مدیر پرستاری مجتمع، احد اکرمی سرپرست مدیریت خدمات پشتیبانی، مهندس رضا رسولی سرپرست مدیریت دفتر فنی، زلیخا محمدپور نماینده مدیریت حوادث و بلایای دانشگاه، فریده اسد زاده دبیر کمیته و سایر اعضا در سالن شورای ریاست برگزار شد.

فریده اسدزاده این جلسه را با ارائه گزارشی از مراحل پیشرفت مصوبات جلسات قبل آغاز کرد و در خصوص دستورالعمل محدودسازی و رنگ‌بندی کدهای شایع بیمارستانی توضیحاتی داد.

دبیر کمیته در ادامه به تشریح سناریوی مانور بحران مجتمع که قرار است در ماه‌های آتی برگزار شود پرداخت و افزود: نگارش این سناریو با محوریت حمله تروریستی شیمیایی با گاز سارین توسط حوزه مدیریت بحران مجتمع بوده و به تایید مدیریت حوادث دانشگاه رسیده است.

دکتر اورندی ضمن پیگیری علل تاخیر در اجرای برخی مصوبات، با نظر اعضا راهکارهایی را برای رفع چالش های مربوطه پیشنهاد داد و بر به سرانجام رساندن امور مطرح شده در زمان تعیین شده تاکید کرد.

دکتر سورکی اجرای قانون ممنوعیت تردد وسایل نقلیه در محوطه مجتمع را یکی از اقدامات خوب مجتمع در مدیریت بحران دانست و گفت: خوشبختانه با این اتفاق امکان ورود و جایگیری ماشین‌های آتش‌نشانی در فضاهای مختلف مجتمع تسهیل شد.

وی همچنین به‌کارگیری نیروهای انسانی چند تخصصی در بحث مدیریت بحران، آموزش و مهارت‌آموزی به آن‌ها را یکی از راهکارهای جبران کمبود نیروی متخصص در این حوزه عنوان کرد.

احد اکرمی در خصوص کنترل شاخص‌های خطر پیشنهاد داد: روسای امور عمومی در صورت شناسایی مواضع خطرساز، موارد را به مدیریت دفتر فنی کتبا اطلاع‌رسانی و پیگیری کنند.

زلیخا محمدپور نیز در تبیین اهداف موردنظر دانشگاه از برگزاری مانورهای بحران گفت: برای دانشگاه‌های علوم پزشکی آمادگی در حوزه حوادث CBRNE(شیمیایی، بیولوژیک، رادیواکتیو هسته‌ای ) تعریف‌شده است و در این راستا ماموریت حوادث شیمیایی از سوی دانشگاه بر عهده مجتمع بیمارستانی امام خمینی گذارده شده است.

در این جلسه روسای امور عمومی بیمارستان‌ها نکات مربوط به اجرای هر یک از مصوبات مربوط به حوزه خود را طرح کردند.