مجتمع بیمارستان امام خمینی(ره)

افتتاح مرکز دیسپچ مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره)

با حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران بخش انتقال بیمار (Patient Transfer Unit) این مرکز افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره)، یکشنبه هفتم اسفند ماه ۱۴۰۱ با حضور دکتر حسین قناعتی رئیس دانشگاه،  دکتر سید حسن اینانلو رئیس مجتمع، دکتر محمدعلی سورکی معاون پشتیبانی، دکتر امیر حسین اورندی معاون درمان،  پرستو آریاملو مدیر پرستاری، فاطمه حمیدی فر  مسئول  مرکز دیسپچ مجتمع  و جمعی از  مدیران  و مسئولان  این مرکز بخش انتقال بیمار (Patient Transfer Unit) افتتاح شد.
دکتر قناعتی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران نقل و انتقال بیمار را به روش علمی  را با اهمیت خواند و گفت: افتتاح مرکز دیسپچ مجتمع کار بسیار ارزشمندی  است که کمک  بزرگی در جابه جایی بیماران به روش علمی  خواهد کرد و امیدوارم در سایر مرکز درمانی هم واحد  دیسپچ  فعال و انتقال بیمارن به ص.ورت کاملا ایمن انجام شود.
در ادامه دکتر اینانلو رئیس مجتمع با اشاره به مشکلات  انتقال بیماران گفت: سیستم پرستاری و همه واحدها یی که  به نوعی با مسئله انتقال بیماران  درگیر ند به اهم مشکلات این حوزه در مجتمع  آشنا هستند ، من همیشه در جلسات می گویم که متاسفانه  یکسری از  سنتها در مجتمع عادی انگاری شده  که  باید به آن توجه و دقت نظر بیشتری شود .
وی افزود: بسیار سخت است دیدن صحنه هایی که یک بیمار بدحال با برانکارد و دو خدمه در مجتمع  از یک بخش و یا دیگر مراکز به طور غیر ایمن  انتقال پیدا کند ومرتفع شدن  این مسئله در مجتمع   دغدغه اصلی من از روز اول بوده است .
دکتر اینانلو موضوع انتقال ایمن بیماران را با اهمیت خواند و گفت: راه‌اندازی تیم دیسپچ اقدامی بسیار بزرگ و ارزشمند است که از دوره‌های گذشته برای آن تلاش‌هایی بسیاری  شده است ، خوشبختانه  از امروز مرکز دیسپچ مجتمع  با همکاری  همه واحد ها افتتاح و آماده ارائه خدمت به بیماران  در ۲۴ ساعت شبانه روز شده است و قرار ما بر این  است که هیچ بیماری حدالمقدور حتی  با ویلچر هم جابه جا نشود و همه بیماران با وسیله نقلیه  و به طور ایمن منتقل شود .
رئیس مجتمع تاکید کرد: بهتر است دوره های آموزشی  کاربردی برای مرکز دیسپچ در نظر گرفته شود تا این واحد مثل اورژانس ۱۱۵ عمل کند و بیماران به طور ایمن انتقال داده شود.
دکتر اینانلو با بیان این مطلب که مرکز دیسپچ مجتمع   را می توان به عنوان   الگوی  سایر مراکز درمانی در نظر گرفت گفت: با توجه به گستردگی و وسعت این مرکز نسبت به دیگر مراکز درمانی و همچنین راه اندازی مرکز دیسپچ برای اولین بار درکشور می توان واحد انتقال بیمار این مرکز را  به عنوان یک الگو مورد استفاده سایر مراکز قرار داد.
در ادامه دکتر سورکی  معاون پشتیبانی مجتمع ضمن تشکراز تیم اجرایی مرکز دیسپچ مجتمع گفت: این پروژه از  مدت  ها قبل در دست اقدام   بود   اما از زمان  ریاست دکتر اینانلو این پروژه جز اولویت های اصلی  این مرکز قرار گرفت وهمچنین  با توجه به اهم  مشکلاتی که در زمان حمل و نقل ایمن بیمار  وجود داشت این پروژه با همکاری حوزه های درمان ، پشتیبانی ، آموزش و خدمات  از امروز به صورت  رسمی و شبانه روزی  شروع به کار کرده است .
وی افزود: امیدوارم که  با افتتاح مرکز دیسپچ در مجتمع به اهداف عالی این مرکز  که همانا خدمت رسانی ایمن و ایجاد رضایتمندی به بیمارانی که از اقصی نقاط کشور به این مرکز مراجعه می کنند دست یابیم.
دکتر اورندی معاون درمان مجتمع  ضمن خداقوت به تیم راه اندازی دیسپچ مجتمع گفت:  در گذشته  فرآیند بیماربری در مجتمع با نواقصی همراه بود که به خاطر کمبود امکانات و نیرو انسانی  لازم راه اندازی مرکز دیسپچ مجتمع  به تعویق  افتاده بود  و با توجه به اینکه  فرآیند انتقال بیمار جز  سنجه های  اصلی اعتبار بخشی و فرآیند های پرستاری  است  . ما  در تلاش بودیم که این فرآیند به صورت کلاسیک  با تمام امکانات در نظر گرفته شود  به  نحوی که هم پزشک و هم پرستار دغدغه ای برای انتقال بیمار خود نداشته باشد .
وی ضمن در نظر گرفتن  کرامت و احترام بیمار بر ارائه خدمات با کیفیت و ایمن به بیماران  و ذینفعان تاکید کرد.
دکتر اورندی با اشاره به چشم انداز مرکز دیسپچ مجتمع گفت: ما باید به عنوان یک مرکز بزرگ  بتوانیم در کنار جذب نیرو، مرکز آموزش انتقال بیمار را هم توسعه و نیروهای  با تجربه  ای  را آموزش و تربیت کنیم.
معاون درمان مجتمع در پایان سخنان خود  گفت:  خدارا شاکریم که با همت و همکاری جمعی توانستیم تا این مرحله پیش رویم و آن  را پایان کار نمی دانیم . ما باید در کنار انجام فرآیند های درمانی ، فرآیند های آموزشی خود به ویژه آموزش کارکنان در رابطه با انتقال ایمن بیمار را هم ارتقا دهیم.
در ادامه آریاملو مدیر پرستاری مجتمع افتتاح این مرکز را با اعیاد شعبانیه را فال نیک خواند و  گفت: خوشبختانه امروز  در نقطه ای ایستاده ایم که سالهای سال بی نتیجه مانده بود قطعا فرآیند انتقال بیمار با توجه به اینکه یک فرآینده گسترده و سختی است در شروع کار ممکن است با  چالش هایی روبرو شویم  که نیازمند صبر و همکاری همه واحد ها دارد.
حمیدی فر  مسئول  مرکز دیسپچ مجتمع ضمن تبیین فرآیند راه اندازی این مرکز  از تلاش و همکاری  رئیس ، معاونان مجتمع، مدیر پرستاری، مدیر منابع انسانی ، سرپرست خدمات پشتیبانی ، مسئول خدمات مجتمع و … تشکر کرد.
وی افزود : در واقع هدف اصلی ما خدمت به هم نوع است و با توجه به آمار یکی از فاکتورهای مهم مورتالیتی در مراکزدرمانی انتقال  ایمن بیمار است و  ما با راه اندازی مرکز دیسپچ در مجتمع به طور روزانه حدود ۲۵۰ بیمار برای دریافت خدمات  پاراکلینیکی  را انتقال می دهیم .

لینک کلیپ ویدئو