مجتمع بیمارستان امام خمینی(ره)

‍ برگزاری جلسه دی‌ماه کمیته کنترل عفونت مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره)

با حضور رئیس مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) در جلسه این ماه کمیته کنترل عفونت مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) ضمن بررسی آمار مراجعه بیماران کووید ۱۹ به مشکلات مرتبط با کنترل عفونت در بخش‌ها پرداخته شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره)، جلسه دی‌ماه کمیته کنترل عفونت این مرکز سه‌شنبه ۲۰ دی ۱۴۰۱ با حضور دکتر سید حسن اینانلو رئیس مجتمع، دکتر امیرحسین اورندی معاون درمان، دکتر محمدرضا صالحی معاون امور دانشگاهی، دکتر آرش سیفی رئیس بخش عفونی و مسئول کنترل عفونت، دکتر مژگان رحیمی دبیر کمیته CPR، پرستو آریاملو مدیر پرستاری، دکتر اسمعیل محمدنژاد مسئول CSSD و دبیر کمیته آنتی‌بیوتیک استوارد شیپ و سایر اعضا در سالن شورای ریاست برگزار شد.
دکتر محمد نژاد با اشاره به آمار مراجعه بیماران مبتلابه کووید ۱۹ از ابتدا پاندمی تا الان به این مرکز گفت: از ابتدا پاندمی کرونا تا الان تعداد حدود ۱۱۰ هزار بیمار به تریاژ تنفسی و تعداد ۲۱۴۰۰ بیمار بستری به این مرکز مراجعه کرده‌اند.
وی افزود: با توجه به الگوی یک ماه اخیر بیماران کووید متوجه می‌شویم که حدود ۵/۹۴ درصد بیماران کووید از بخش‌ها است.
در ادامه دکتر سیفی گفت: با توجه به اینکه به‌تازگی کمیته مدیریت درمان سویه جدید کرونا درمجتمع برگزارشده است و برنامه‌ریزی‌های اولیه و همچنین بررسی‌های لازم برای دورنمای مواجهه با سویه جدید انجام‌شده در این خصوص مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) آمادگی لازم با هرگونه پیک احتمالی را دارد.
وی با اشاره به روند رشد سویه جدید کرونا در جامعه گفت: در حال حاضر علائم کووید در سطح جامعه بسیار مشاهده می‌شود و فعلاً یک موج ملایمی را طی می‌کنیم ولی باید لحظه‌به‌لحظه وضعیت جاری رصد و گزارش شود و همچنین سیاست‌گذاری‌های لازم در صورت افزایش موارد بستری اندیشیده شود.
رئیس بخش عفونی مجتمع در ادامه به ارائه مشکلات مرتبط با کنترل عفونت و بازدیدهای صورت گرفته از بخش‌ها پرداخت و گفت: بهداشت دست پاشنه آشیل ما است .
وی تصریح کرد: نهایتا رعایت بهداشت برای بیمار از اهمیت بالایی برخوردار است و باید بار آلودگی محیطی در این فضاها تا آنجایی که امکان دارد به حداقل برسد.
دکتر اورندی معاون درمان مجتمع ضمن تبیین برنامه‌ریزی‌ها و اصلاحات در نظر گرفته‌شده در خصوص مواجهه با پیک احتمالی کووید گفت: در صورت افزایش بار مراجعان تمهیداتی درمجتمع اندیشیده شده است اما در حال حاضر درمانگاه‌ها طبق روال کار خود را انجام می‌دهند و در صورت مثبت شدن هر بیمار در بخش‌ها بیماران در همان بخش ایزوله خواهند شد.
وی افزود: درحالی‌که در آستانه سال نو چینی هستیم و ممکن است سفرهایی به این کشور انجام شود لذا باید به موضوع کووید جدی‌تر دیده شود.
معاون درمان مجتمع با اشاره به انجام واکسیناسیون درمجتمع گفت: واکسیناسیون یکی از بهترین روش‌های مقابله با کووید است در این راستا فضایی درمجتمع برای واکسیناسیون کادر درمان، کارکنان و خانواده‌هایشان در نظر گرفته‌شده است.
دکتر صالحی با اشاره به مقاومت‌های میکروبی در محیط‌های بیمارستانی و ارائه خدمات باکیفیت به بیماران گفت: برای پیشگیری از مقاومت‌های میکروبی در بخش‌ها باید کادر درمان و کارکنان به اصول بهداشتی پایبند باشند، ازدحام جمعیت در بخش‌ها تا حدی کاستی شود، کمبود نیروی پرستاری، کمک بهیار و خدمات تأمین شود و همچنین باید در خصوص مصرف منطقی آنتی‌بیوتیک‌ها دقت نظر شود.
وی تأکید کرد: روسای بخش‌ها و سرپرستاران باید نظارت مستمر بر اصول بهداشتی کارکنان داشته باشند و در این زمینه مداخلات لازم را انجام دهند.