مجتمع بیمارستان امام خمینی(ره)

بیست و ششمین جلسه تیم رهبری و مدیریت مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) در سال ۱۴۰۱

بیست و ششمین جلسه تیم رهبری و مدیریت مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) در سال ۱۴۰۱

دکتر سید علی دهقان منشادی: باید از امکانات ارزشمندی که توسعه فناوری اطلاعات در بستر سامانه اطلاعات بیمارستانی به مجموعه درمان و آموزش پزشکی می افزاید، به‌خوبی بهره جست

در جلسه این هفته تیم رهبری و مدیریت مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) نتایج پایش زمان‌سنجی انجام و پاسخ‌دهی رادیولوژی و همچنین سنجه‌های اعتباربخشی مرکز تصویربرداری مجتمع بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره)، بیست و ششمین جلسه تیم رهبری و مدیریت این مرکز ‌شنبه ۲۱ آبان ۱۴۰۱ با حضور دکتر سید علی دهقان منشادی رئیس مجتمع، معاونین و مدیران پشتیبانی، درمان و امور دانشگاهی و روسای بیمارستان‌ها در سالن شورای ریاست برگزار شد.

دکتر دهقان فعالیت‌های بخش اورژانس ازنظر تعداد زیاد و ماهیت آن‌ها را غیرمترقبه خواند و در ادامه گفت: باوجود کمبود نیروی انسانی در این بخش و حجم بالای مراجعین مجتمع، الکترونیک شدن فرآیندها در قالب HIS جدید مزید علت شده و ممکن است همکاران را در این حوزه با چالش‌هایی مواجه کند که قابل‌انتظار است؛ از دیگر سو حرکت به سمت الکترونیک شدن پرونده‌های پزشکی و حذف کاغذ اجتناب‌ناپذیر است. نمی‌توان امکانات ارزشمندی که از طریق توسعه فناوری اطلاعات در بستر نرم‌افزار شفا به درمان و آموزش پزشکی اضافه می‌شود را به‌هیچ‌وجه نادیده گرفت. اورژانس هم اگرچه با سرعتی کمتر ولی درنهایت باید مانند سایر بخش‌ها با این تغییرات تطبیق پیدا کند و از الزامات مهم آن آموزش‌های کاربردی کارکنان و تأمین سخت‌افزار موردنیاز است.

رئیس مجتمع در ادامه افزود: به همه افراد تیم رهبری متناسب با تغییرات ایجادشده وظائف زیادی اضافه‌شده که طبیعتاً این وظائف با شدت کمتر به‌تمامی سطوح بسط می‌یابد ولی هرگز نباید از مسیر اصلی خود خارج شویم بلکه برای برداشتن فشارها و رفع نواقص باید به دنبال راهکارهای جدید باشیم.

دکتر دهقان با قدردانی از زحمات اساتید، فراگیران و کارشناسان گروه تصویربرداری مجتمع گفت: نگاه تحلیل‌گر استاد هاشمی در تبیین چالش‌های این حوزه با توجه به آمار و ارقام ارائه‌شده بسیار راهگشاست. بدیهی است هرچه بتوانیم زمان پاسخ‌دهی درخواست‌های رادیولوژی اورژانس را به حداقل برسانیم تعیین تکلیف بیمار و گردش تخت در اورژانس مجتمع سرعت بیشتری خواهد یافت و این به نفع بیمار و مجموعه است. با توجه به شرایط اقتصادی موجود مراجعه بیماران برای دریافت خدمات از بیمارستان‌های دولتی بیش‌ازپیش افزایش‌یافته است و این مسئولیت ما را در قبال جامعه، سخت‌تر می‌کند.

دکتر سورکی یکی از اهداف مهم پیاده‌سازی HIS را حذف کاغذ عنوان کرد و گفت: پیش از هر چیز باید اجرای یک فرآیند را به‌درستی ببینیم و در ادامه برای تخصیص نیروی انسانی و آموزش‌های لازم برنامه‌ریزی کنیم. بارها این نکته را یادآور شده‌ام که سیاست‌های مربوط به توزیع نیروی انسانی در سطح وزارت بهداشت تعیین و پس از تامین منابع مالی در سازمان برنامه‌وبودجه و تصویب آن در مجلس پس از طی مراحل استخدامی از طریق دانشگاه‌های علوم پزشکی متناسب با تخت‌های بستری بیمارستان‌ها تخصیص نیرو انجام می‌شود. نکته بعدی ساختار تشکیلاتی مصوب بیمارستان‌هاست که بعضی پست‌ها در آن تعریف‌نشده ولی موردنیاز سیستم است. در چنین شرایطی بر اساس مدل ۵M مهم‌ترین راهبرد برای کمک به کمبود نیروی انسانی، مدیریت نیروی انسانی موجود و به‌کارگیری آن‌ها به شکلی کارا و هدفمند است. معضل کمبود نیروی انسانی در طی سال‌ها شکلی فرسایشی به خود گرفته و باید یکجا با این واقعیت مواجه و آن را حل کنیم.

دکتر مقدم با ارائه گزارشی از روند پیشرفت سامانه اطلاعات بیمارستانی در مجتمع گفت: قرارگاه HIS در ساختمان کانسر تا پایان آبان ماه دایر خواهد بود. در حال حاضر اولویت مهم ما بر موضوع کارانه متمرکز بوده و در کنار آن مشکلات مربوط به گزارش‌ها و فرآیندهای جاری بخش‌ها از سوی کارشناسان  فناوری اطلاعات مجتمع فاز به فاز بررسی و رفع می‌شود. در حوزه آزمایشگاه هم نیاز است با مشارکت شرکت پیمانکار سخت‌افزار این بخش تقویت شود. مشکلات مربوط به اصلاح نام پزشک معالج در گزارش پاتولوژی، هم کاربری و هم سیستمی است که با ایجاد دسترسی برای سایر افراد تا حدودی تسهیل می‌شود. همچنین ثبت درخواست‌های رادیولوژی در بخش اورژانس هم از طریق HIS چالش‌هایی دارد که فعلاً نیازمند آموزش کاربران بوده و در ادامه مسیر با پیاده‌سازی دستورات پزشکی (Order) الکترونیک رفع می‌شود. الکترونیک شدن همه‌جانبه پرونده‌های بستری زمان‌بر ولی ایده آل ترین حالت ممکن است و بسیاری از مشکلات موجود را حل خواهد کرد. چراکه برخی از این مشکلات، بنیادی و مربوط به اهمیت تعیین نوع دقیق خدمت در بحث درمان بیمار است درحالی‌که کدگذاری نسخه‌نویسی HIS باهدف تخمین هزینه‌ها از سوی سازمان‌های بیمه‌گر طراحی‌شده است و کاربر غیرپزشک را در انتخاب کد دچار تردید می‌کند.

دکتر اورندی عمده چالش‌های مربوط به ثبت درخواست‌های رادیولوژی را مربوط به بخش اورژانس دانست و گفت: در این حوزه هم موضوع تامین نیروی انسانی و آموزش آن و هم سخت‌افزار مطرح است. هدف این است که تک‌تک افراد آن‌قدر توانمند شوند که مثل فرمانده در میدان جنگ کارها را با کمترین خطا، به‌وقت نیاز پیش ببرند و سیستم معطل و متکی به فرد خاصی نباشد.

دکتر هاشمی با تحلیلی از چالش‌های بخش تصویربرداری مجتمع گفت: موضوع تایپ سریع و خوانا نبودن گزارش‌های اساتید و فراگیران رادیولوژی از یک‌سو، تعداد بالای درخواست‌ها و محدودیت‌هایی ناشی از آموزشی بودن این مرکز همه و همه بر کندی زمان پاسخ‌دهی نقش دارد. شاید زمان آن رسیده گزارش دهی ساختاریافته (Structured Reporting) در رادیولوژی را پیاده کنیم که به‌جای پرداختن به موارد طبیعی فقط نکات مربوط به مناطق آسیب‌دیده بیمار در آن گزارش شود.

پرستو آریاملو نیز عمده مشکلات کادر پرستاری در HIS را مربوط به درخواست‌های رادیولوژی دانست و همچنین با اشاره به برخی مسائل مربوط به مرجوع کردن داروها گفت: من به مشکلات سایر گروه‌ها در HIS تا حدودی آگاهم، ولی مسئولیت دارم باهدف رفع مشکلات، ضمن درک متقابل و تقویت همکاری‌ها، انتظارات گروه پرستاری را انتقال دهم.

اعظم علیپور در این نشست به ارائه گزارش آماری از پایش زمان‌سنجی انجام و پاسخ‌دهی رادیولوژی و وضع سنجه‌های اعتباربخشی مرکز تصویربرداری مجتمع پرداخت و گفت: این مرکز روزانه به هزار و سیصد تا هزار پانصد بیمار خدمت ارائه می‌دهد.

در این جلسه دکتر سید علی دهقان منشادی رئیس مجتمع، دکتر محمدعلی سورکی معاون پشتیبانی، دکتر امیرحسین اورندی معاون درمان، دکتر محمدرضا صالحی معاون امور دانشگاهی، دکتر علیرضا کاظمینی رئیس بیمارستان امام خمینی (ره)، دکتر سید روح‌الله میری رئیس انستیتو کانسر، دکتر زهرا پناهی رئیس بیمارستان ولی‌عصر (عج)، دکتر سید علی مومنی مدیر پژوهش و فناوری، دکتر سید حسن اینانلو مدیر نظارت بر درمان، پرستو آریاملو مدیر پرستاری، دکتر نوید مقدم سرپرست مدیریت فناوری اطلاعات، محمدحسین امراللهی مدیر منابع انسانی، احد اکرمی سرپرست مدیریت خدمات پشتیبانی، مهندس سید رضا رسولی سرپرست مدیریت دفتر فنی، امیر رجبی رئیس دفتر ریاست و مسئول بهبود کیفیت از اعضای تیم رهبری و مدیریت و دکتر سید حسن هاشمی رئیس و اعظم علیپور مدیر امور عمومی مرکز تصویربرداری مجتمع به‌عنوان مهمانان ویژه جلسه این هفته حضور داشتند.