مجتمع بیمارستان امام خمینی(ره)

هفتمین جلسه کمیته طب انتقال خون مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) در سال ۱۴۰۱

در جلسه کمیته انتقال خون مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) بر ضرورت تبیین علت درخواست خون شسته شده در فرم‌های مربوطه تاکید و راهکارهای رفع چالش‌های مربوط به ثبت اطلاعات بانک خون در نرم‌افزار شفا بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) هفتمین جلسه کمیته طب انتقال خون مجتمع در سال جاری، دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ با حضور دکتر امیرحسین اورندی معاون درمان، دکتر مهرزاد میرزانیا هیئت‌علمی گروه خون و آنکولوژی، دکتر کامران رودینی هیئت‌علمی گروه خون و نماینده معاونت امور دانشگاهی، دکتر راضیه اکبری هیئت‌علمی گروه زنان و زایمان، نیکو رمکی مسئول ایمنی بیمار، مائده محمودی دبیر کمیته و کارشناس بانک خون، مریم خوانساری کارشناس آزمایشگاه ، خانم دکتر سالاروند  دبیر علمی کمیته و مسئول فنی بانک خون و سایر اعضا در سالن شورای ریاست برگزار شد.

معاون درمان مجتمع در این جلسه بر لزوم ثبت علت درخواست خون شسته شده تاکید کرد و گفت: با توجه به اهمیت موضوع باید این نکته از سوی همکاران پزشک با حساسیت بیشتری کنترل و از درخواست‌های غیرضروری تا حد امکان در بخش‌ها جلوگیری شود.

دکتر اورندی همچنین در خصوص اشکالات ثبت اطلاعات بانک خون در نرم‌افزار شفا گفت: برای رفع این چالش‌ها نیاز است از بیمارستان‌هایی که از نرم‌افزار شفا در این بخش با کمترین آسیب بهره برده‌اند، الگوبرداری شود.

مسئول بانک خون مجتمع با اشاره به فرآیند آماده‌سازی و کاربردهای بالینی خون شسته شده یادآور شد: اثربخشی خون‌های شسته شده نسبت به خون عادی کمتر است چراکه در فرآیند آماده‌سازی درصدی از ترکیبات خود را از دست می‌دهد و بهتر است تنها در بیمارانی که به لحاظ واکنش آلرژیک قبلی دچار مشکل شده اند استفاده شود.

وی همچنین از آموزش هموویژلانس و نحوه تکمیل فرم‌های خون برای فراگیران جدیدالورود خبر داد و افزود این بسته آموزشی در سایت معاونت امور دانشگاهی مجتمع بارگذاری شده است.

در این جلسه ضمن بررسی روند پیشرفت مصوبات پیشین، گزارش آمار مصرفی و امحای خون و فرآورده‌های خونی، نسبت C/T بیمارستان، عوارض ناخواسته انتقال خون، موارد عدم انطباق، درخواست خون و عدم مصرف آن در بازه خرداد تا شهریور ۱۴۰۱ ارائه و بررسی شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *