مجتمع بیمارستان امام خمینی(ره)

پنجمین جلسه کمیته بهداشت محیط مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) در سال ۱۴۰۱ برگزار شد

مهندس محمدعلی سورکی: برای حفظ منابع بیمارستان، همه باید در کاهش هزینه‌ها بسیج شویم

با حضور معاونان پشتیبانی و درمان مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) در جلسه کمیته بهداشت محیط، راهبردهای رفع چالش‌های مدیریت پسماندهای بیمارستانی و میزان پیشرفت مصوبات جلسات قبل بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره)، پنجمین جلسه کمیته بهداشت محیط مجتمع، دو‌شنبه ۱۴ شهریور ۱۴۰۱ با حضور مهندس محمدعلی سورکی معاون پشتیبانی، دکتر امیرحسین اورندی معاون درمان، احد اکرمی سرپرست مدیریت خدمات پشتیبانی، دکتر اسمعیل محمدنژاد مسئول کنترل عفونت، مهندس سمیه رباط میلی مسئول بهداشت محیط و سایر اعضا در سالن شورای ریاست برگزار شد.

مهندس سورکی در بحث ایمن‌سازی مناطق مختلف مجتمع از ورود حیوانات گفت: این موضوع در خصوص حیوانات موذی طبق روال در حال انجام است ولی در مورد حیواناتی مثل گربه به دلیل اهمیت حقوق حیوانات، چالش‌های زیست‌محیطی و فرهنگ‌عامه مردم، مثل شمشیری دو لبه است که باید با حساسیت خاصی برای آن برنامه‌ریزی کرد.

معاون پشتیبانی مجتمع با اشاره به تولید حجم بالای پسماند عفونی در بخش‌ها گفت: این آمار نشان می‌دهد که در حوزه مدیریت مصارف و منابع دچار چالش جدی هستیم. نظر به این‌که کاهش هزینه‌های این بخش کمک قابل‌توجهی به منابع مالی بیمارستان است، نیاز است در سطح سیاست‌گذاری‌های کلان مجتمع برای بهبود فرآیندهای مربوط به مدیریت پسماند از محرک‌های تشویقی و تنبیهی استفاده کنیم. با توجه به تعداد بالای بخش‌ها، مهندسی مجدد فرآیندهای جاری و مدل‌سازی روش‌های نوین مدیریت پسماند از راهکارهایی است که می‌توان در درازمدت از آن بهره جست. صرفه‌جویی در این بخش شدنی است ولی نیاز به کار زیاد و همکاری همه گروه‌ها دارد.

دکتر اروندی توجه به کنترل جمعیت گربه‌ها در مراکز بیمارستانی را چالشی مهم خواند که باید از وجوه مختلفی به آن پرداخته شود تا ضمن حفظ امنیت این حیوانات، مسائل مربوط به بهداشت محیط‌های درمانی هم خدشه‌دار نشود.

مهندس رباط میلی در این جلسه گزارشی از روند پیشرفت مصوبات جلسات پیشین و نیز بازخوردی از نتایج ارزیابی عملکرد بخش‌های مجتمع در تفکیک پسماندها ارائه کرد و در خصوص هزینه‌های بالای بی خطرسازی زباله‌های بیمارستانی توضیحاتی داد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *