مجتمع بیمارستان امام خمینی(ره)

پنجمین  جلسه کمیته مرگ‌ومیر و عوارض مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) در سال ۱۴۰۱ برگزار شد

در جلسه کمیته مورتالیتی  مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) عوامل احتمالی اثرگذار بر مرگ بیمار با رویکرد علم محور تحلیل و بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره)، پنجمین  جلسه کمیته مرگ‌ومیر و عوارض مجتمع سه‌شنبه ۲۱ تیر ۱۴۰۱ با حضور دکتر امیرحسین او رندی معاون درمان، دکتر محمدتقی بیگ محمدی رئیس بخش‌های ICU مجتمع و رئیس دانشکده پزشکی ، دکترسید حسن امامی رضوی رئیس بخش جراحی عمومی، دکترمحمد افضلی مقدم رئیس بخش اورژانس، دکتر کسری کروندیان هیئت‌علمی گروه بیهوشی و دبیر علمی کمیته، دکتر سید حسن اینانلو مدیر نظارت بر درمان، دکتر فروغ البرزی عضو هئیت علمی گروه داخلی ، گوارش و کبد، دکتر فریناز موسوی هیئت‌علمی گروه پزشکی قانونی، دکتر اسمعیل محمدنژاد سوپروایزر کنترل عفونت، پرستو آریاملو مدیر پرستاری، فاطمه حمیدی فر مسئول ایمنی بیمار ، نیکو رمکی کارشناس ایمنی بیمار و دبیر اجرایی کمیته و جمعی از  اساتید و فراگیران گروه‌های داخلی،  گوارش ، جراحی و کادر پرستاری و همچنین مدعوین از حوزه مدیریت نظارت بر درمان دانشگاه  باهدف تحلیل علل ریشه‌ای (Root cause analysis- RCA) مرگ بیمارآقای ۳۵ ساله  با درد شکم در ناحیه اپی گاستر و با تشخیص CBD STONE در این مرکز برگزار شد.
در ابتدا دکتر کروندیان دبیر علمی کمیته به  ارائه اطلاعاتی مربوط به فرآیندهای مراقبتی و درمانی انجام‌شده بر روی بیمار و همچنین بررسی عمل ERCP و ویزیت های سرویس‌ گوارش پرداخت.
دکتر اورندی ضمن بررسی موارد مطروحه گفت: سرویس معالج بیمار و همچنین کادر پرستاری باید نسبت به وضعیت  ناگهانی بیمار همچون شوک بیمار، کاهش سطح هوشیاری  و افت فشار خون حساسیت بیشتری داشته باشند  و هر چه سریع‌تر وضعیت بیمار را  به استاد و فلو مربوطه گزارش دهند تا زمان طلایی برای ارائه خدمات درمانی به بیمار از دست نرود.
معاون درمان مجتمع به  بازنگری و اصلاح فرآیندها تأکید کرد و افزود: ما باید در خصوص نحوه هماهنگی‌های بین گروه‌ها  تلاش کنیم و به‌سوی راهکارهای اجرایی برویم.
دکتر اورندی  بر ضرورت ثبت دقیق گزارش‌های پزشکی و پرستاری، کنترل و مدیریت فرآیند درمان بیماران تأکید کرد و گفت:  سیر درمان باید به‌صورت دقیق در پرونده  بیماران ثبت و توسط اساتید مهر و امضاء شود گاهی تنها به خاطر یک گزارش اشتباه و یا عدم ثبت درست پرونده بیمار، ممکن است مسئولان مرکز را مدت‌ها درگیر دادگاه و پاسخگویی به مقامات قضایی کنند.
وی افزود: هدف ما در جلسات مورتالیتی  این است که  با رویکرد تخصصی، مشکلات در فرآیند درمان بیماران را به درستی شناسایی و نکات مهم را به دستیاران و فلو ها آموزش داده شود.
دکتر اورندی گفت: پزشک و تیم درمانگر وظیفه حرفه‌ای و انسانی خود را در قبال بیمار به‌درستی انجام دهند و درواقع  کسانی که به این مرکز مراجعه می‌کنند  پدر، مادر، خواهر، برادر و فرزندان ما هستند و باید خدمت به مردم را در  اولویت کارهایمان قرار دهیم.
دکتر افضلی مقدم رئیس بخش اورژانس آموزش احیای بیماران برای  رزیدنت های سال یک را ضروری دانست.
دکتر موسوی گفت : در حوزه پزشکی قانونی ثبت دقیق مستندات بیمار از سوی پزشک معالج و کادر پرستاری مهم است.
در پایان مدعوین حوزه مدیریت نظارت بر درمان دانشگاه  به بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود در رابطه با موضوعات مطروحه پرداختند .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *