مجتمع بیمارستان امام خمینی(ره)

جلسه تیرماه شورای فرهنگی مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره)

معاون امور دانشگاهی مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره): اعضای هیئت‌علمی در توسعه امور آموزشی درمانی بیمارستان‌های آموزشی نقش مهمی دارند

در جلسه شورای فرهنگی مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) در خصوص نحوه آموزش و اجرای ضوابط پوشش حرفه‌ای و قدردانی و اهدای جوایز به افرادی که در سطوح بیمارستانی، دانشگاهی، ملی و بین‌المللی حائز رتبه‌های برتر می‌شوند تبادل‌نظر شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره)، جلسه شورای فرهنگی مجتمع دوشنبه ۶ تیرماه ۱۴۰۱ با حضور دکتر محمدرضا صالحی معاون امور دانشگاهی، دکتر حسن امامی رضوی رئیس بخش جراحی عمومی ولیعصر (عج)، حجت‌الاسلام محمد ملک محمدی رئیس کانون قرآن و عترت، دکتر مریم عدالتی فرد هیئت‌علمی گروه ریه، دکتر مرتضی دارایی رئیس دفتر امور فراگیران، دکتر زهرا پناهی هیئت‌علمی گروه زنان و زایمان، پرستو آریاملو مدیر پرستاری مجتمع، احد اکرمی سرپرست مدیریت خدمات پشتیبانی، مصطفی مرادی دلیر مسئول روابط عمومی، غلامرضا نعمانی پور مدیر امور عمومی معاونت امور دانشگاهی و سایر اعضا در سالن شورای معاونت امور دانشگاهی برگزار شد.
معاون امور دانشگاهی با تاکید بر لزوم رعایت مقررات پوشش حرفه‌ای در تمامی سطوح خدمتی گفت: اجرای آئین‌نامه پوشش حرفه‌ای کارکنان، فراگیران و اعضای هیئت‌علمی با تغییراتی کمی نسبت به گذشته، موردتوجه حوزه ریاست دانشگاه و مجتمع بوده و هست و تمامی اعضای مجتمع ملزم به رعایت مفاد آن هستند. در صورت عدم رعایت پوشش حرفه‌ای باهدف اصلاح رفتار، اولین تذکر باید از سوی مسئولان واحدها، روسای بخش‌ها و سرپرستاران به افراد داده شود.
دکتر صالحی بابیان این مطلب که تاکنون پروتکل‌های مختلفی در بحث پوشش حرفه‌ای ابلاغ‌شده افزود: برای اثربخشی بیشتر در مجموعه باید با بازنگری اجرای پروتکل‌های مربوطه، چالش‌های اجرایی آن را دقیق‌تر ببینیم. روسای بخش‌ها در حوزه اعضای هیئت‌علمی و فراگیران و سرپرستاران در حوزه کادر پرستاری از اهرم‌های اجرایی مهم در بحث پوشش حرفه‌ای هستند.
وی نقش اعضای هیئت‌علمی در پیشرفت امور و توسعه مجتمع را بسیار مهم خواند و در ادامه افزود: سعی‌مان این است از همکاران مجتمع که در بخش‌های گوناگون فرهنگی، ورزشی، هنری، علمی، آموزشی و پژوهشی و … در سطوح مختلف بیمارستانی، دانشگاهی، ملی و بین‌المللی موفق به کسب رتبه‌های برتر می‌شوند به نحو خوبی قدردانی کنیم. طراحی تندیس و خودکار نفیس مزین به آرم دانشگاه و مجتمع ازجمله اقدامات در دست انجام است؛ درعین‌حال در ادامه مسیر بنا به مورد با نظر اعضای شورای فرهنگی تصمیم‌گیری می‌کنیم.
دکتر امامی رضوی با اشاره به شیوه‌نامه پوشش حرفه‌ای فراگیران مجتمع در دوره‌های قبل گفت: در این شیوه‌نامه، نکات آموزشی ضوابط پوشش حرفه‌ای و نحوه برخورد با خاطیان آمده است. به نظر می‌رسد باید افراد در بدو ورود به مجموعه از سوی مسئولان مربوطه با موازین پوشش حرفه‌ای نیز آشنا شوند. در بخش‌های بیمارستانی به دلیل نظام سلسله مراتبی بدیهی است در صورت عدم رعایت قوانین از سوی رده‌های بالاتر اجرای دستورالعمل‌ها در سطوح پایین‌تر با چالش‌های جدی همراه خواهد شد. ازاین‌رو باید روسای بخش‌ها برای کمک به اجرای بهتر شیوه‌نامه پوشش حرفه‌ای توجیه شده و بر پیاده‌سازی آن اهتمام ورزند. ارزشیابی‌ها نیازمند طراحی فرآیندهای نو در سطوح مختلف و تغییر در روش های فعلی است.
وی فلسفه پوشش حرفه‌ای در محیط بیمارستانی را فراتر از اعتقادات فردی دانست و در تشریح آن افزود: بیمارستان یک محیط علمی درمانی است و با توجه به اهمیت ایمنی بیمار ضوابطی دارد که بخش مهمی از آن مربوط به پوشش حرفه‌ای اساتید و کارکنان است. همه می‌دانند بلندی ناخن‌ها، استفاده از لاک ناخن و عطر و … به بیماران آسیب می‌زند و به‌عنوان یک وظیفه حرفه‌ای باید از آن اجتناب کنند. از طرفی برای تسهیل شناسایی افراد شاغل در بیمارستان از مراجعان، کارکنان بیمارستان حتی در واحدهای اداری باید با پوشش واحد و شناخته‌شده در محل کارشان حاضر شوند.
حاج‌آقا ملک‌ محمدی هم در بحث جوایز و هدایا گفت: در تقدیر از افراد برجسته در حوزه‌های مختلف باید اقدامات به نحو شایسته‌ای برنامه‌ریزی و اجرا شود.
پرستو آریاملو در این جلسه با اشاره به ارزشیابی‌های دوره‌ای کادر پرستاری مجتمع گفت: در سیستم پرستاری مجتمع نظارت بر بحث ناخن را به‌صورت جدی آغاز کرده‌ایم. البته در ارزشیابی‌های ۶ ماهه پرستاران، گزینه پوشش حرفه‌ای دیده‌شده که توصیه می‌کنم برای کمک به بهبود پوشش حرفه‌ای گروه با توجه به حساسیت ایمنی بیماران، در نمره دهی به افراد، اغماضی نشود.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *