مجتمع بیمارستان امام خمینی(ره)

اولین جلسه شورای پژوهشی مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) در سال ۱۴۰۱

معاون امور دانشگاهی مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره): تعامل دوسویه اساتید و فراگیران گروه‌های پزشکی با مراکز تحقیقاتی، پلی به‌سوی توسعه فراگیر پژوهش‌های سلامت‌محور است

در جلسه شورای پژوهشی مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) ظرفیت‌های پژوهشی دانشکده پزشکی بررسی و در خصوص نحوه معرفی عملکرد و امکانات مراکز تحقیقاتی و افزایش همکاری‌های پژوهشی در مجتمع تبادل‌نظر شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) اولین جلسه شورای پژوهشی بخش‌ها و مراکز تحقیقاتی در سال جاری سه‌شنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ با حضور دکتر محمدرضا صالحی معاون امور دانشگاهی، دکتر سید علی مومنی مدیر امور پژوهشی و فناوری، دکتر راز نهان مسئول آمار و اپیدمیولوژی معاونت پژوهشی دانشکده پزشکی و اعضای هیئت‌علمی و رابطین پژوهشی مجتمع در سالن شورای ریاست برگزار شد.

دکتر صالحی مسئله متفاوت بودن مسئولان پژوهشی گروه‌ها و بخش‌ها را مانعی در پایش دقیق و هماهنگی مناسب اقدامات پژوهشی در بیمارستان‌ها خواند و در ادامه گفت: ضروری است فراگیران برای اطلاع از مسیر تحقیقات خود به سامانه پژوهشیار مراجعه و مکاتبات خود را پیگیری کنند.

معاون امور دانشگاهی مجتمع آشنایی اساتید و فراگیران با عملکرد و امکانات مراکز تحقیقاتی مجتمع را پلی به‌سوی توسعه پژوهش‌های پزشکی مجتمع دانست و گفت: باید از تمام ظرفیت‌های مجتمع در اعتلای طرح‌های تحقیقاتی بهره بگیریم.

دکتر رازنهان در خصوص ظرفیت‌های معاونت پژوهشی دانشکده پزشکی برای کمک به محققان دانشگاه گفت: با آمدن دکتر نیما رضایی یک سری بازنگری‌ها و فرصت‌های نو در فرآیندهای پژوهشی و پایان‌نامه‌ها در حال شکل‌گیری است که به گروه‌ها اعلام خواهد شد. یکی از این تغییرات ادغام فرم‌های متدلوژی و آمار در قالب یک شاخص ترکیبی است. از طرفی بودجه طرح‌های تحقیقاتی نسبت به سال گذشته ۳۹ درصد افزایش داشته که اگرچه هزینه‌های بالای پژوهشی را کاملا پوشش نمی‌دهد ولی کمک قابل‌توجهی است.

وی با اشاره به نامه اخیر معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه مبنی بر اینکه اگر طرحی مصوب و در سامانه پژوهشیار ثبت شود دیگر امکان تبدیل به پایان‌نامه شدن ندارد توضیح داد: مسیر تبدیل پایان‌نامه به طرح همچنان امکان‌پذیر است ولی بالعکس آن طبق تصمیم معاونت پژوهشی دانشگاه امکان‌پذیر نیست.

نماینده معاونت پژوهشی دانشکده پزشکی در ادامه افزود: دانشکده با راهبرد تشویقی برای تقویت همکاری‌های گروه‌های آموزشی در طرح‌های با مشارکت دو گروه تخصصی ۱۰ درصد و در طرح‌های با مشارکت دو گروه پایه و بالینی ۲۰ درصد مازاد بودجه تحقیقاتی را در نظر گرفته است. همچنین در نظر داریم برای توسعه تعاملات بین گروه‌ها جلسات فصلی پژوهش را در بیمارستان‌ها و مراکز تحقیقاتی برگزار کنیم. بعلاوه یکی از تاکیدات دکتر نیما رضایی معاون پژوهشی دانشکده در بحث سوگندنامه‌های فارغ‌التحصیلان پزشکی عمومی و اعلان عمومی جلسه دفاع پایان‌نامه‌های تمامی مقاطع در کانال تلگرامی معاونت پژوهشی دانشکده پزشکی است.

دکتر رازنهان در ادامه تاکید کرد: با توجه به زمان آزمون ارتقای دستیاری (۱۸ تیر) و زمان‌بر بودن دریافت کد اخلاق، آخرین‌مهلت ثبت پایان‌نامه دستیاران ۳۱ خرداد و نهایتا تا هفته اول تیرماه است. البته تمام سعی‌مان این است تا مکانیسم کد اخلاق پژوهش را به‌ویژه در پایان‌نامه‌های توصیفی و پرسش‌نامه محور تسریع کنیم.

دکتر مومنی با تبیین پیشنهاد دکتر نیما رضایی مبنی بر معرفی ایده‌های پژوهشی اعضای هیئت‌علمی به فراگیران برای امکان فرصت انتخاب موضوعات تحقیقاتی را خوب و قابل‌اجرا دانست و در خصوص نحوه ارزیابی عملکرد مراکز تحقیقاتی مجتمع گفت: اگرچه تا حدودی فعالیت‌های مراکز تحقیقاتی از طریق سامانه علم‌سنجی قابل رصد است ولی برای ایجاد همکاری‌های مشترک بهتر است در جلسات پژوهشی زمانی را برای معرفی فعالیت‌ها و قابلیت‌های هر یک از مراکز تحقیقاتی اختصاص دهیم.

در این جلسه همچنین پیشنهاد‌هایی در خصوص لزوم بازبینی ساختاری و محتوایی چهارچوب پایان‌نامه‌ها و طرح‌های تحقیقاتی و امکان پایش گزارش مراحل پیشرفت پایان‌نامه‌های فراگیران از سوی مسئولان پژوهشی بخش‌ها مطرح شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *