مجتمع بیمارستان امام خمینی(ره)

مراسم روز جهانی بهداشت دست در مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره)

معاون درمان مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره): کمک کنیم بهداشت دست به‌عنوان یک فرهنگ در جامعه نهادینه شود

با حضور معاونان درمان و پشتیبانی، تیم کنترل عفونت و کادر پرستاری مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) و مسئول کنترل عفونت معاونت درمان دانشگاه، مراسم روز جهانی بهداشت دست در این مرکز برگزار و از برگزیدگان آن قدردانی شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) مراسم روز جهانی بهداشت دست شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ با حضور دکتر امیرحسین اورندی معاون درمان، مهندس محمدعلی سورکی معاون پشتیبانی، دکتر حسین دلیلی رئیس بخش نوزادان و NICU، دکتر آرش سیفی رئیس بخش عفونی و مسئول کنترل عفونت، پرستو آریاملو مدیر پرستاری، دکتر اسمعیل محمدنژاد سوپروایزر کنترل عفونت، مهناز هادیپور مسئول کنترل عفونت معاونت درمان دانشگاه، جمعی از مدیران حوزه درمان و پشتیبانی، سوپروایزران، سرپرستاران و کادر پرستاری این مرکز در سالن مرکز تصویربرداری برگزار شد.

معاون درمان مجتمع با خواندن ابیاتی از شعر «دست گنجینه مهر و هنر است» از زنده‌یاد فریدون مشیری، روز جهانی بهداشت دست را تبریک گفت.

دکتر اورندی در ادامه افزود: وقتی خوب نگاه می‌کنیم بسیاری از مشکلات حوزه درمان به عدم رعایت اصول اولیه بهداشت که در کودکی آموخته‌ایم برمی‌گردد. یکی از درس آموخته‌های مهم کرونا این بود که پیشگیری همواره بر درمان مقدم است. یاد گرفتیم برای مقابله با کرونا واکسن بزنیم و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنیم. امیدوارم بهداشت دست هم به‌عنوان یک فرهنگ در جامعه نهادینه شود. نزدیک به چهار هزار نیروی انسانی در این مجتمع خدمت می‌کنند که هر یک می‌توانند در اشاعه این فرهنگ، به‌نوعی نقش خود را ایفا کنند. جدا از بحث‌های کلان اقتصادی ناشی از عدم رعایت بهداشت دست، برای من بحث انسانی آن بسیار مهم‌تر است. هرسال مبلغی به‌عنوان دیه جان یک انسان از سوی قوه قضائیه اعلام می‌شود؛ واقعاً جان‌عزیز آدمی چقدر می‌ارزد؟! یک پدر، یک مادر، یک فرزند هر یک چراغ‌های یک خانواده هستند که با خاموش شدنشان خانواده متزلزل و در تندباد حوادث آسیب‌پذیر می‌شود. بهداشت دستانمان را ساده نگیریم و با رعایت این اصل ساده ضمن حفظ جان خود و همنوعانمان از انتقال عفونت‌های بیمارستانی، درمان‌های سخت و گران‌قیمت ناشی از آن اجتناب کنیم. آموزش و فرهنگ‌سازی مهم، ریشه‌ای و زمان‌بر است.

دکتر دلیلی بهداشت دست را تنها راه مقابله با عفونت‌های بیمارستانی دانست و گفت: موضوع بهداشت دست به‌ویژه در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان نمود بیشتری می‌یابد. اگر عفونتی در بخش NICU آغاز شود گسترش آن تنها به دلیل عدم رعایت بهداشت دست است. باید بهداشت دست را جدی بگیریم تا از گسترش و سرایت عفونت‌های بیمارستانی جلوگیری شود. با توجه به اهمیت بحث آنتی‌بیوتیک استوارد شیپ، امیدوارم در ادامه این مسیر بتوانیم یک روز بدون آنتی‌بیوتیک را در مجتمع جشن بگیریم.

دکتر سیفی بابیان این‌که روز جهانی بهداشت دست حرکتی است نمادین برای یادآوری نکات بهداشت دست در جامعه گفت: استفاده از هندراب های پرتابل یکی از اقدامات تیم کنترل عفونت مجتمع در راستای بهبود وضع بهداشت دست بود. خیلی باید به‌سوی روتین شدن بهداشت دست‌ها حرکت کنیم. مشاهده نمونه‌های عفونت‌های بیمارستانی نباید برای ما تبدیل به یک پدیده عادی شود. در بحث کنترل عفونت اگر قرار باشد یک کار انجام بدهیم آن کار فقط و فقط بهداشت دست است. یادمان باشد که عفونت‌های بیمارستانی از دست‌های آلوده ما منتقل می‌شود، درحالی‌که با انجام یک کار ساده بهداشت دست‌ها به‌راحتی نیز قابل‌کنترل است.

پرستو آریاملو بهداشت دست را اولین، مهم‌ترین، ساده‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه پیشگیری از کنترل عفونت خواند و گفت: به‌تمامی مسئولان و همکاران خدا قوت می‌گویم. خدا را شکر که با کمک هم توانستیم بحران‌های سنگینی را پشت سربگذاریم. همه افراد تیم درمان در کنترل و پیشگیری از عفونت‌های بیمارستانی نقش دارند و در این میان نقش پرستاران به دلیل ارتباط نزدیکشان با بیماران از اهمیت به سزایی برخوردار است چراکه باید از سد دفاعی بدن بیمار در مسیر درمان نگهبانی کنند. موضوع مهم این است که هزینه‌برتر از هندراب ها، درمان بیماری‌هایی است که منشا آن‌ها عفونت‌های بیمارستانی است. شما پرستاران به‌عنوان پیام‌آوران سلامت، الگوی خوبی برای بهداشت دست در جامعه هستید. امیدوارم با رعایت اولین اصل بهداشت فردی در مسیر تحقق شعار امسال روز جهانی بهداشت دست، باهم متحد شویم.

دکتر محمدنژاد به نمایندگی از تیم کنترل عفونت مجتمع از زحمات مسئولان مجتمع در پیشبرد برنامه‌های کنترل عفونت و به‌ویژه تامین محلول‌های ضدعفونی‌کننده دست و همچنین از سایر همکاران در اجرای پروتکل بهداشت دست قدردانی کرد و افزود: هر ایده‌ای که داریم ماحصل مساعدت‌های شما عزیزان است. در این دو سال کرونا آموختیم که بهداشت دست علاوه بر ما و بیمارانمان برای خانواده‌هایمان نیز مفید است و از انتقال عفونت‌های بیمارستانی می‌کاهد. طبق برآورد سازمان جهانی بهداشت، بهداشت دست می‌تواند تا ۸۰ درصد از عفونت‌های بیمارستانی پیشگیری کند. یادآور می‌شوم که شرایط و نوع میکروارگانیسم‌ها تغییر کرده و بهترین راه کنترل میکروارگانیسم‌های گرم منفی بهداشت دست است.

در پایان این مراسم از برگزیدگان بهداشت دست مجتمع بنا به رای اعضای کمیته کنترل عفونت مجتمع، دکتر حسین دلیلی رئیس بخش نوزادان و NICU، فاطمه غلامی سوپروایزر دفتر پرستاری، خدیجه گودرزی پرستار اورژانس زایمان، نرگس قدیری پرستار جراحی قلب، زینب بشاش پرستار ICU جنرال، شیما شفاهی پرستار طبی ۲، سپیده هنده بلوک کمک بهیار اورژانس، آمنه آبرون سرپرستار NICU 1 و منیژه فرشباف سرپرستار پیوند کبد با اهدای لوح سپاس و هدایایی قدردانی شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *