مجتمع بیمارستان امام خمینی(ره)

جلسه اسفندماه کمیته کنترل عفونت مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) برگزار شد

با حضور رئیس مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) آخرین جلسه  کمیته کنترل عفونت این مرکز در سال ۱۴۰۰ در خصوص آمار مراجعات کووید در پاندمی کرونا وعفونت های  بیمارستانی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره)، جلسه اسفند ماه کمیته کنترل عفونت مجتمع سه‌شنبه ۲۴ اسفند ۱۴۰۰ با حضوردکتر سید علی دهقان منشادی رئیس مجتمع، دکتر امیرحسین اورندی معاون درمان، دکتر سید حسن اینانلو مدیر نظارت بر درمان، آرش سیفی مسئول کنترل عفونت، دکتر مژگان رحیمی متخصص بیهوشی، دکتر دورقی دانشیار دانشکده بهداشت، دکتر ملیحه حسین نژاد متخصص عفونی، دکتر اخگر متخصص طب اورژانس، پرستو آریاملو مدیر پرستاری، دکتر اسمعیل محمدنژاد سوپروایزر کنترل عفونت و دبیر جلسه و سایر اعضا در سالن شورای ریاست مجتمع برگزار شد.
دکتر دهقان رئیس مجتمع ضمن تبریک پیشاپیش سال جدید به اعضای کمیته کنترل عفونت مجتمع و با اشاره به پیک ششم کرونا گفت: خوشبختانه پیک ششم  نسبت به پیک های قبل  آرام تر و سبک تر بود و تعداد بیماران از ۲۰۰ نفر در مجتمع  فراتر نرفت و همچنین خود بیماری هم از نوع خفیف بود که با بررسی تحلیلی مشخص شد که تمامی موارد فوتی آنهایی بودند که یا واکسن نزده و یا افرادی بودند  که بیماری جدی و  یا بیماری زمینه ای  داشتند.
رئیس مجتمع  با اشاره به احتمال مواجه با پیک کرونا در فروردین ماه گفت: با توجه به افزایش سفرها ی نوروزی  و  احتمال عادی نگاری مردم  ، مواجه با پیک احتمالی کرونا دور از ذهن  نیست  و  باید تمهیدات  و برنامه‌ریزی‌های لازم در صورت مواجه با پیک احتمالی در  نظر گرفته شود  و امیدواریم با افزایش واکسیناسیون کودکان و بزرگسالان و همچنین سویه اومیکرون  نویدی باشد بر پایان پاندمی کرونا و شاهد طغیان جدید در سال جدید نباشیم.
دکتر دهقان با اشاره به مصرف آنتی‌بیوتیک ها به صورت خود سر و  بی‌رویه  گفت: با توجه به اینکه یکی از مباحث مهم  و شأن نزول کمیته کنترل عفونت این است که مصرف بی‌رویه  آنتی‌بیوتیک ها  موردبررسی قرار گیرد ،  پس باید به‌عنوان یک موضوع مهم  و اساسی  به آن نگاه شود و همچنین باید  این حساسیت در کادر پزشکی و پرستاری وجود داشته باشد ، بطوریکه  خطا و اشکال کمتر ایجاد شود  و باید  هر بازخوردی  چه مثبت و چه  منفی  به مقام مافوق گزارش شود.
رئیس مجتمع در پایان سخنان خود ضمن تشکر ازتیم کمیته کنترل عفونت مجتمع بیان کرد : کمیته کنترل عفونت مجتمع یکی از کمیته‌های بسیار منظم و اعضای بسیار مسئولیت‌پذیر دارد  که برایشان  سلامتی بیماران از اهمیت بسزایی برخوردار است.
در ادامه دکتر اورندی معاون درمان مجتمع  ضمن تشکر و خدا قوت به  همه همکاران  کمیته کنترل عفونت مجتمع در سال ۱۴۰۰ گفت: سالی که گذشت سال بسیار سنگین و دشواری در بحث کنترل عفونت، واکسیناسیون و … بود که ان شا الله در سال جدید  با کمک شما و همکارانتان  مثل گذشته وضعیت بهتری در ارائه خدمات به مراجعان  را داشته باشیم.
وی واکسیناسیون  کودکان  را نکته کلیدی  در قطع زنجیره پاندمی کرونا دانست و گفت: فکر می‌کنم اگر واکسیناسیون کودکان به قوت خودش پیش رود  تا حد زیادی می‌توان امیدوار باشیم که از حالت پاندمیک به حالت آندمیک برسیم .
دکتر سیفی مسئول کنترل عفونت مجتمع  با تأکید بر اینکه نمونه آزمایش بیماران  نباید آلوده شود گفت: باید تمهیداتی اندیشیده شود که تمام نمونه آزمایش‌های  بالینی بیماران بدون  هرگونه آلودگی  به آزمایشگاه انتقال داده شود برای این منظور  باید فرآیند خون‌گیری از اول  تا  آخر در یک کانال حفاظت‌شده باشد درواقع بهداشت دست و طرز صحیح نمونه‌گیری  برای جلوگیری از آلودگی نمونه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
سپس دکتر محمد نژاد در این جلسه گزارشی آماری از وضع مراجعات کووید به مجتمع از اول پاندمی کرونا و همچنین الگوی مراجعه بیماران به تریاژ جنرال و تنفسی و الگوی بیماران مبتلابه کرونا بستری در بخش مراقبت‌های ویژه و اینتوبه در یک ماه اخیر را ارائه کرد.
دبیر کمیته کنترل عفونت مجتمع در ادامه گزارشی از کمیته عوارض واکسیناسیون مجتمع و همچنین مشکلات مرتبط با کنترل عفونت درمجتمع را ارائه کرد.
در ادامه آقایاری کارشناس آزمایشگاه گزارشی از بررسی شایع‌ترین میکروارگانیسم‌های جداسازی شده اعم از کلبسیلا پنومونی، اشریشیاکولی، آسینتوباکتر، استافیلوکوک اورئوس، سودوموناس و آنتروکوک در بخش‌ها و مراقبت‌های ویژه در طی ۳ ماه ( دی ، بهمن و اسفند) را ارائه کرد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *