مجتمع بیمارستان امام خمینی(ره)

مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) میزبان دو تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی بود

دکتر محمدعلی محسنی بندپی: مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) بیمارستان مردم ایران و پناهگاه قشر آسیب‌پذیر کشور است و مشکلاتش هم باید ملی دیده و رفع شود

کلیپ ویدئو

دو عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در جلسه هم‌اندیشی با اعضای تیم رهبری و مدیریت مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) با اشاره به جایگاه ملی آن در ارائه خدمات فوق تخصصی به قشر آسیب‌پذیر و کم‌درآمد جامعه، بر اهمیت ایجاد ردیف اعتباری مستقل برای این مرکز در بودجه کشور تاکید کردند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) دکتر محمدعلی محسنی بندپی و دکتر محسن فتحی دو عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی پنج‌شنبه ۲۷ آبان ۱۴۰۰ با حضور در مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) در جلسه هم‌اندیشی با دکتر سید علی دهقان منشادی رئیس مجتمع و جمعی از اعضای تیم رهبری و مدیریت این مرکز در خصوص کمک به رفع مهم‌ترین چالش‌های مجتمع گفت‌وگو و در ادامه از بخش‌های مختلف بازدید کردند.

دکتر محسنی مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) را ملجأ و پناهگاهی برای همه بیماران کشور خواند و افزود: من نه به فقط عنوان نماینده مردم بلکه به‌عنوان یک ایرانی بر خود می‌دانم از زحمات همه شما قدردانی کنم. این بیمارستان باوجود جمعیت زیادی که هرروز در آن رفت‌وآمد می‌کنند، خود بسان شهری است و با توجه به جایگاه ملی آن در خدمت‌رسانی به کم‌درآمدترین قشر جامعه، راه برون‌رفتش از چالش‌های اقتصادی این است که در ردیف اعتباری کشور به‌طور مستقل دیده شود. احیای تأسیسات قدیمی بیمارستان در کاهش هزینه‌ها بسیار اثرگذار است.

وی با اشاره به تحول چشم‌گیر درمان بیماری‌ها، طی ۴۰ سال اخیر و عدم نیاز به اعزام بیماران به خارج از کشور را نشانه اقتدار حوزه درمان خواند و تصریح کرد: نظام سلامت کشور در بحران کووید ۱۹ هم روسفید بود. این‌که یک پرستار باردار در بخش کرونا خدمت می‌دهد، این‌که کادر درمان در این بحران ساعت‌ها از دیدن فرزندانشان محروم بودند و … همه و همه بیانگر تعهدی است که نسبت به کارشان داشتند. ما از زحمات خاضعانه و خالصانه همه شما سپاسگزاریم و تمام تلاش خود را در رفع دغدغه‌های موجود که ازنظر روحی و جسمی شما را در خدمت به مردم تحت‌فشار می‌گذارد به کار می‌بندیم.

این نماینده مجلس در ادامه سخنانش به‌احتمال وقوع پیک ششم و جهش‌های ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: همچنان باید آمادگی خود را حفظ کنیم و تصور نکنیم بحران تمام‌شده است. مسئولان مربوطه نیز لازم است با توجه به شرایط دوگانه اقتصاد و سلامت نسبت به بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها شتاب‌زده عمل نکنند.

دکتر محسنی همچنین بحث کارانه و انگیزه پزشکان را یک معضل جدی خواند و تأکید کرد: تربیت و نگهداشت نیروی انسانی از دغدغه‌های مهم امروز است که باید به آن توجه شود.

دکتر فتحی نیز از برنامه‌های کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در حوزه اقتصاد درمان خبر داد و خواستار مشارکت مسئولان این مرکز در کمک به اصلاح نظام موجود اقتصاد سلامت شد و در ادامه افزود: اقتصاد فعلی نظام سلامت خوب و پویا نیست و نیاز به بازنگری و اصلاح دارد.

وی با قدردانی از کادر درمانی و پشتیبانی و قول مساعدت در رفع مشکلات موجود مجتمع گفت: من و همکارانم در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تمام سعی‌مان را می‌کنیم تا خدمات شایسته‌تری در حوزه سلامت به مردم ارائه شود.

رئیس مجتمع در توضیح ساختار فعلی و پروژه‌های عمرانی این مرکز گفت: مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) در حال حاضر با هزار و صد و پنجاه تخت فعال، بیش از ۶۴ بخش و ۹۰ درمانگاه تخصصی و فوق تخصصی، ۳۶۳ عضو هیئت‌علمی و با حدود چهار هزار نیروی انسانی شاغل که تقریباً یک‌سوم جمعیت کارکنان دانشگاه را در خود دارد، بزرگ‌ترین مرکز درمانی، آموزشی و پژوهشی دانشگاه و کشور است. با تلاش مسئولان وزارت بهداشت، دانشگاه و خیرین سلامت و پیگیری‌های مسئولان مجتمع برای اضافه شدن بیمارستان مهدی کلینیک به چرخه خدمت‌رسانی در ماه‌های آتی و همچنین پروژه ۶۴۰ تخت خوابی انستیتو کانسر ظرفیت این مجتمع تا سه هزار تخت بستری افزایش خواهد یافت.

وی در ادامه با اشاره به موقعیت جغرافیایی مجتمع در تهران افزود: با توجه به قدمت زیرساخت‌ها و مرکزیت جغرافیایی مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) در شهر تهران، به پشتیبانی خوب ازنظر انرژی (آب، برق و گاز) نیاز دارد.

دکتر دهقان حضور اساتید به نام و دانشجویان برجسته کشور در این مرکز و همچنین مرجعیت آن در پذیرش و درمان بیماران محروم سراسر کشور را از نقاط قوت و مایه افتخار مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) خواند و توضیح داد: حضور ۱۱ درصد رتبه‌های برد کشوری و حدود ۴۰ درصد رتبه‌های برد دانشگاه مسئولیت ما را نسبت به تأمین امکانات درخور این عزیزان را بیشتر می‌کند. درعین‌حال در بحث خدمت‌رسانی هم ۶۰ تا ۷۰ درصد بیماران ما ارجاعی از سایر مراکز درمانی تهران و شهرستان‌ها هستند. این‌که بگوییم این مرکز نه‌فقط بیمارستان تهران که بیمارستان ایران است و با ارزان‌ترین تعرفه بهترین خدمات را به محروم‌ترین مردم کشور ارائه می‌دهد عین واقعیت است. این بیمارستان ملی است و در تمامی بحران‌ها رسالت خود را در کمک به مردم ایران به‌خوبی انجام داده و می‌دهد.

رئیس مجتمع با نگاهی گذرا بر تاریخچه حضور و مسئولیت‌هایش در این مرکز به عملکرد بیمارستان در مدیریت بحران کرونا پرداخت و گفت: از ابتدای پاندمی کووید ۱۹ تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار مراجعه‌کننده و ۱۸ هزار و ۶۰۰ بستری کرونا داشتیم که ۳۰ درصد کل این بستری‌ها مربوط به تابستان سال جاری بود. با توجه به آمار موجود می‌توان گفت پیک پنجم کرونا سهمگین‌ترین پیک از ابتدای بحران تاکنون بوده است و خوشبختانه با حمایت مسئولان مربوطه و تمهیداتی چون اجرای پروتکل درمان بستری موقت و به‌ویژه همکاری خوب همکاران مجتمع در تمامی رده‌های درمانی و پشتیبانی به‌خوبی مدیریت و کنترل شد. افتخار این را داریم که در طول این مدت هیچ بیماری نبود که به این مرکز بیاید و خدمت دریافت نکند. همین امر سبب شده تا نام و جایگاه این بیمارستان در حوزه سلامت کشور بیش‌ازپیش طنین‌انداز شود.

وی همچنین به نقش محوری مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) در مدیریت و مهار بیماری موکورمایکوزیس افزود: همان‌طور که در هندوستان هم مشاهده‌شده بود، پس از ورود کووید دلتا و گسترش آن در کشور ما با افزایش ابتلا به بیماری موکورمایکوزیس مواجه شدیم و بلافاصله به حوزه معاونت درمان وزارت بهداشت و سازمان غذا و داروی کشور منعکس کردیم. خوشبختانه در یک واکنش سریع و با همکاری تیمی گروه‌های تخصصی مربوطه توانستیم با راه‌اندازی یک درمانگاه متمرکز برای این بیماران و اطلاع‌رسانی وسیع در جامعه پزشکی کشور در خصوص علائم و اهمیت تشخیص فوری بیماری، جلوی پیشروی و گسترش بیماری را از همان ابتدا بگیریم. موضوع مهم این است که مدت اقامت این بیماران در مقایسه با بیماران کووید بیشتر است چون باید عفونت به‌طور کامل پاک شود.

دکتر دهقان همچنین موضوع ساماندهی همراه سراها در تأمین رفاه همراهان بیماران شهرستانی مراجعه‌کننده و افزایش ظرفیت پارکینگ مجتمع در تسهیل رفت‌وآمد کارکنان و مراجعان به این مرکز را بسیار ضروری خواند و خواستار تعامل و همراهی بیشتر مسئولان ذی‌ربط در این حوزه شد.

همچنین  در این جلسه دکتر امیرحسین اورندی معاون درمان، دکتر محمدعلی سورکی معاون پشتیبانی، پرستو آریاملو مدیر پرستاری، مصطفی مرادی دلیر مدیر پشتیبانی، محمد حسین امراللهی مدیر منابع انسانی، دکتر علی گنجعلیخان حاکمی مدیر درمان و مسئول تجهیزات پزشکی، مهندس رضا قدیم خانی مسئول مدیریت دفتر فنی،  امیر رجبی مسئول بهبود کیفیت و اعتباربخشی از اعضای تیم رهبری و مدیریت این مجتمع حضور داشتند.

  

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *