مجتمع بیمارستان امام خمینی(ره)

دومین جلسه کمیته موربیدیتی جراحی مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) در سال ۱۴۰۰

سرپرست معاونت درمان مجتمع در نشست تخصصی اعضای کمیته بیمارستانی بررسی علل ریشه‌ای خطرات اعمال جراحی بر مستندات سازی دقیق پرونده بیماران توسط اساتید و کادر پرستاری تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) دومین جلسه کمیته بیمارستانی تجزیه‌وتحلیل ریشه‌ای (ROOT Cause Analysis) خطرات و عوارض ناشی از اعمال جراحی در سال جاری، چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ با حضور دکتر امیرحسین اورندی سرپرست معاونت درمان، دکتر حسن هاشمی رئیس مرکز تصویربرداری، دکتر شهاب رفیعیان فوق تخصص جراحی توراکس و دبیر علمی کمیته، اعظم علیپور رئیس امور عمومی مرکز تصویربرداری، پرستو آریاملو مدیر پرستاری، فاطمه حمیدی فر مسئول و کارشناس هماهنگ‌کننده ایمنی بیمار، دکتر خدانظر خروشا جانشین مسئول فنی، نیکو رمکی کارشناس ایمنی بیمار و دبیر اجرایی کمیته وجمعی از اساتید و نمایندگانی از گروه‌های پزشکی جراحی، بیهوشی ، گوارش، رادیولوژی و کادر پرستاری در سالن شورای ریاست برگزار شد.
ابتدا دکتر رفیعیان دبیر علمی کمیته به ارائه تحلیل علل ریشه‌ای (Root cause analysis- RCA) مرگ بیمار۸۲ ساله و همچنین فرآیندهای مراقبتی و درمانی انجام‌شده بر روی بیمار از بدو ورودش به مجتمع پرداخت و گفت: ثبت دقیق شرح‌حال بیمار و مستندات مربوط به‌تمامی فرآیندهای درمانی توسط اساتید و کادر پرستاری ضروری است و ما را در مسیر درست درمان بیمار قرار خواهد داد.
سپس دکتر اورندی ضمن تبریک فرارسیدن آغاز هفته وحدت و میلاد پیامبر اکرم (ص) و انتصاب اعظم علیپور به‌عنوان رئیس امور عمومی مرکز تصویربرداری مجتمع گفت: امیدوارم که با حضور خانم علیپور در مرکز تصویربرداری مجتمع شاهد پیشرفت‌های بیشتری در این حوزه باشیم و ایرادات فرآیندی که ممکن است در این حوزه باشد با کمک ایشان حل شود .
وی با مروری بر درس آموخته‌های این جلسه افزود: مرکز تصویربرداری مجتمع یک مرکز جامع با فرآیندهای بسیار پیچیده است ، همچنین فوق تخصص هایی که در این مرکز وجود دارد در هیچ جایی به صورت کامل نیست و یا اگر هست بصورت محدود وجود دارد ، همینطور این مرکز در بحث تربیت فلوشیپ اینترونشن حرف های بسیاری برای گفتن دارد.
سرپرست معاونت درمان مجتمع در ادامه بر انجام مستندات سازی دقیق پرونده بیماران توسط اساتید و کادر پرستاری تاکید کرد.
سپس وی تصریح کرد: این جلسات برای همه ما حاوی اطلاعات، تجربیات و درس آموخته‌های مفیدی است که تیم‌های درمانی مربوطه را نسبت به موارد مشابه آینده حساس‌تر و از احتمال بروز خطاهای تکراری پیشگیری می‌کند.
دکتر اورندی با اشاره به فرآیند مشاوره ها ی اینترونشن گفت: فرآیند مشاوره چه به لحاظ انجام اینترونشن و چه عدم انجام آن بحثی است بر بالین بیمار و طبعاً وقتی مشاوره‌ای به بیمار داده می‌شود باید پزشک بیمار را ویزیت کند تا تصمیم درستی گرفته شود .
در ادامه معاون درمان مجتمع با اشاره به فرآیند انتقال بیمار اظهار کرد: انشا الله به‌زودی سیستم مرکز جامع انتقال بیمار راه‌اندازی خواهد شد و همچنین این سیستم در ارتقاء کیفیت خدمات درمانی و رفع نواقص موجود در خصوص انتقال بیمار بسیار کمک‌کننده است.
در پایان کارشناسان حاضر به بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود در رابطه با موضوعات مطروحه پرداختند و با توجه به نظرات ارائه‌شده تصمیمات لازم گرفته شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *