مجتمع بیمارستان امام خمینی(ره)

مستند درمانی آموزشی موکورمایکوزیس – قسمت دوم

گفت‌وگوی دکتر آذین طبری عضو هیئت علمی گروه بیماری‌های گوش و حلق و بینی دانشگاه و فلوشیپ جراحی بینی مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) در خصوص عفونت قارچی موکور مایکوزیس

فیلم مرتبط 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) دکتر آذین طبری عضو هیئت علمی گروه بیماری‌های گوش و حلق و بینی دانشگاه در خصوص ماهیت، زمینه‌ها و نحوه درمان بیماری موکور مایکوزیس گفت: عفونت موکورمایکوزیس ناشی  از عوارض واریانت جدید کووید، درمان نابه جای این بیماری و مصرف بیش از اندازه کورتون است علاوه بر عوارضی که ویژگی های خود بیماری بر پانکراس و بدن بیمار می تواند داشته باشد و فرد را مستعد افزایش قند و ابتلا به موکور مایکوزیس کند. بسیاری از بیماران خوشبختانه با حال عمومی خوبی مرخص می شوند. اما تشخیص زودهنگام، جراحی و درمان دارویی از اصول اساسی درمان این بیماری است. متخصصان گوش و حلق و بینی در خط اول درمان این بیماری هستند. این بیماران ممکن است به دفعات نیاز به جراحی پیدا کنند و طول دوره درمانشان حداقل یک ماه است. داروی مناسب این بیماری آمفوتریسین B  هست.

بسیار مهم این هست که قند بیماران مبتلا به کووید کنترل شود و بیماران دیابتی باید حساس باشند. در درمان بیماران سرپایی و بستری کووید از کورتون استفاده می شود و چون افزایش قند خون مهم ترین فاکتور این بیماری است حتما اگر قند بیمار کووید بالاست باید با انسولین کنترل و هموگلوبین ان وان سی بیمار پیش از ترخیص چک شود. از مهم ترین علائم بیماری موکور مایکوزیس می توان به درد صورت،  درد چشم، کاهش بینایی، بی حسی صورت و حتی دردکام و لغ شدن دندان اشاره کرد و همکاران دندانپزشک به موضوع لق شدن دندان و درد طولانی مدت دندان ها در بیمارانی که سابقه کرونا دارند علی رغم واکسیناسیون باید خیلی دقت و این بیماران را برای تشخیص قطعی به متخصصین گوش و حلق و بینی ارجاع دهند تا با آندوسکوپی تشخیصی یا درخواست تصویربرداری های خاص مثل سی تی اسکن و ام آر آی بیماری به موقع بررسی و تشخیص د اده شده و بیمار برای درمان جراحی به منظور کاهش لود قارچ بستری شود و تحت درمان دارویی قرار گیرد. احتمال بروز این قارچ در فصل هایی که رطوبت بالاتر باشد بیشتر هست. ممکن است در خاک، مواد تجزیه پذیر، کمپوست یا کودهایی که برای گیاهان به کار می رود، باشد. همکاران عفونی و قارچ شناسان بالینی توصیه هایی را برلای کنترل این بیماری  در هنگام ترخیص این بیماران می کنند از جمله اینکه این بیماران در معرض گلدان های گل های طبیعی قرار نگیرند و حتما از ماسک استفاده کنند. این بیماری مسیری نیست و همراهان بیماران نباید نگران باشند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *