مجتمع بیمارستان امام خمینی(ره)

گفت‌وگوی زنده رئیس مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) در شبکه خبر

دکتر صادق نیت: ضریب اشغال تخت بیمارستان در موج پنجم کووید قریب به ۹۹ درصد است

دکتر خسرو صادق نیت در گفت‌وگوی زنده خبری ساعت ۱۸:۳۰ شبکه ۶ سیما بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در جامعه برای پیشگیری از افزایش ابتلا و مرگ‌ومیر بیماران موج پنجم کووید تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) جمعه ۱۵ مرداد ۱۴۰۰ دکتر خسرو صادق نیت رئیس مجتمع با حضور در برنامه زنده خبری ساعت ۱۸:۳۰ شبکه ۶ سیما به مهم‌ترین چالش‌های موج پنجم اشاره و از احتمال افزایش مورتالیتی بیماران کووید در این موج به‌شدت ابراز نگرانی کرد و گفت: از حدود دو هفته قبل مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) مثل سایر بیمارستان‌های شهر تهران که باید پذیرای بیماران کووید باشند و هستند در وضع بحرانی قرار گرفت.

وی در ادامه توضیح داد: این وضعیت بحرانی به دو علت بود؛ یکی این که ما در موج پنجم شاهد بار مراجعات سرپایی بسیار متفاوتی نسبت به موج‌های قبل بودیم که خوشبختانه با تمهیدات ویژه‌ای که از قبل اندیشیده و اجرا شد فعلاً شرایط تحت کنترل بوده و توانستیم پاسخگوی بیماران عزیز باشیم. علت دوم بار مراجعات غیر کووید در این موج بود چراکه بیمارانی که بیماری‌های جدی چون سرطان، بیماری قلبی و غیره داشتند در موج‌های قبلی به دلیل نگرانی و ترس از کرونا به بیمارستان‌ها کمتر مراجعه می‌کردند و این فرصتی بود برای ما که بتوانیم از ظرفیت بخش‌های کم تراکم برای بیماران کووید استفاده کنیم که البته برای بیماران غیر کووید خطر بود و این بیماران در منزل دچار مشکلات جدی می‌شدند و حتی جانشان را از دست می‌دادند. ولی در موج پنجم با توجه به این‌که می‌دانند پروتکل‌ها در بیمارستان‌ها رعایت می‌شود نگرانی بیماران غیر کرونا تا حد زیادی رفع شده است.

دکتر صادق نیت با اشاره به‌شدت درگیری تخت‌های مجتمع به علت حجم بالای مراجعات کرونا و غیر کرونا افزود: هم‌اکنون نیمی از تخت‌های یعنی بیش از ۵۵۰ تخت از حدود ۱۲۰۰ تخت فعال مجتمع چیزی حدود ۴۵ تا ۵۰ درصد به بیماران کووید اختصاص‌یافته است. موضوع مهم این است که ضریب اشغال تخت بیمارستان که گفته می‌شود نباید بالای ۸۵ درصد باشد، از حدود دو هفته پیش اغلب روزها قریب به ۹۸-۹۹ و گاهی حتی به ۱۰۰ درصد هم رسیده است.

رئیس مجتمع با ابراز نگرانی از شرایط بیماران بدحال بستری در آی سی یوهای کرونا و تایید پیش‌بینی‌های کارشناسان حوزه سلامت مبنی بر احتمال افزایش مورتالیتی به بیش از ۸۰۰ بیمار در موج پنجم تصریح کرد: بیماران بدحالی که در بخش‌های مراقبت ویژه کرونا بستری هستند و متأسفانه مسیر درمان برای آن‌ها اثربخش نبوده و تنها با مراقبت‌های ICU جانشان را می‌توان حفظ کرد، عملاً شاید نتوانند از ICU برگردند؛ بنابراین اگر پروتکل‌ها رعایت نشود امکان افزایش مرگ‌ومیر بیماران کرونا حتی ممکن است به بیش از این هم برسد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *