مجتمع بیمارستان امام خمینی(ره)

به مناسبت ۶ مرداد، روز جهانی هپاتیت (بخش اول)

دکتر محسن نصیری طوسی: زندگی شاد همراه با کبد سالم رویایی است که با افزایش آگاهی و درست عمل کردن به دانسته‌های درست محقق می‌شود

در گفت‌وگوی اختصاصی با عضو تیم پیوند کبد مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) به موضوعاتی چون مفهوم هپاتیت و انواع آن، علل و نشانه‌ها، راه‌های پیشگیری و درمان و مهم‌ترین چالش‌های بیماران مبتلا به آسیب‌های کبدی اشاره شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) دکتر محسن نصیری طوسی متخصص بیماری های داخلی، فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد و عضو تیم پیوند کبد این مرکز، ۶ مرداد ۱۴۰۰ به مناسبت روز جهانی هپاتیت در گفت‌وگویی ضمن آرزوی زندگی شاد همراه با کبدی سالم برای همه مردم ایران گفت: با افزایش آگاهی و درست عمل کردن به دانسته‌های درست می‌توانیم به تحقق این رویا کمک کنیم.

وی هرگونه آزردگی و بیماری کبد را هپاتیت خواند و با اشاره به انواع آن افزود: هپاتیت‌ها به علل مختلفی بروز می‌کنند، مثل هپاتیت‌های ویروسی، هپاتیت کبد چرب، هپاتیت دارویی، هپاتیت در اثر مصرف الکل و … . اما اغلب مردم هپاتیت را با عنوان هپاتیت‌های ویروسی، عفونی و مسری می‌شناسند؛ درحالی‌که شایع‌تر از آن بیماری کبد چرب است و مثل عفونت‌های ویروسی می‌تواند کبد را تخریب کند و آن را از بین ببرد. ولی نکته مهم این است که همه موارد شایع هپاتیت به‌راحتی قابل‌پیشگیری است.

دکتر نصیری طوسی در خصوص مهم‌ترین علل هپاتیت کبد چرب توضیح داد: بیماری کبد چرب با زیادشدن چربی در همه جای بدن همراه است افرادی که خود یا یکی از اعضای خانواده ایشان به بیماری‌های قند خون بالا، چربی خون بالا (کلسترول یا تری گلیسیرید بالا) فشارخون بالا، اسید اوریک بالا یا وزن بالا مبتلا باشند، مستعد کبد چرب هستند. بعلاوه همه افراد درصورتی‌که بیش از نیاز بدن غذا مصرف کنند نیز می‌توانند به کبد چرب مبتلا شوند. زندگی‌های ماشینی، بی‌حرکت و عدم فعالیت‌های منظم ورزشی هم از علل منجر به کبد چرب به شمار می‌رود. قد افراد منهای عدد صد، وزن ایدئال آن‌هاست. شایع‌ترین علل بیماری‌های سرطان کبد، سیروز کبدی و تخریب کبد که نیاز به پیوند کبد دارد ناشی از کبد چرب است که با تغییر سبک زندگی و کنترل وزن به‌راحتی قابل‌پیشگیری است.

وی در ادامه به هپاتیت‌های ویروسی پرداخت و گفت: ترس ما از ویروس نیست از نوع برداشت افراد از عفونت‌های ویروسی است. هپاتیت A در کودکان و نوجوانان شایع است و از طریق آب و غذای آلوده منتقل می‌شود و قابل‌درمان هست. در تابستان و در مسافرت‌ها بیشتر باید مراقب باشیم. هپاتیت B و C از راه خون‌آلوده منتقل و با آزمایش خون به‌خوبی تشخیص داده می‌شود. ولی نکته این است که همه این‌ها با رعایت بهداشت فردی و در مواردی هم با واکسیناسیون (هپاتیت B) قابل‌پیشگیری است.

این عضو هیئت‌علمی دانشگاه در خصوص چالش‌های اجتماعی بیماران مبتلا به هپاتیت تصریح کرد: اغلب کسانی که به علت انواع مختلف هپاتیت کبدشان را از دست داده‌اند، در بیان علل دیر مراجعه کردنشان برای درمان به مواردی چون ترس از انگ‌های اجتماعی و انگشت‌نما شدن، نداشتن علائم خاص، جدی نگرفتن افزایش وزن بدن، عدم آگاهی از عواقب بیماری، هزینه‌های بالای درمان و … اشاره می‌کنند. باید بدانیم هزینه‌های درمان هپاتیت تحت پوشش بیمه است. می‌توانیم با آگاهی همه این بیماری‌ها را مراقبت و در صورت ابتلا به‌موقع برای درمان اقدام کنیم.

دکتر نصیری طوسی همچنین در خصوص ریسک ابتلای بیماران کبدی به کرونا خاطرنشان کرد: این بیماران هیچ خطری بیش از سایر افراد جامعه در ابتلا به کرونا ندارند؛ ولی باید کرونا را جدی بگیرند و همانند دیگران با رعایت نکات بهداشتی شفابخش در پیشگیری از کووید، اعم از شستشوی دست‌ها، فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک، مراقبت‌های لازم راحتی پس از واکسیناسیون انجام دهند. واکسیناسیون این بیماران هم هیچ محدودیتی ندارد و نیازی به توقف دارو نیست چون داروهای هپاتیت تداخلی با واکسن کرونا ندارد.

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *