مجتمع بیمارستان امام خمینی(ره)

ثبت رکورد بی سابقه بستری بیماران کووید از ابتدای پاندمی تا کنون

دکتر دهقان: عادی انگاری خطرناکی در جامعه اتفاق افتاده که می‌تواند نتایج تلخی را برای همه ما رقم بزند

معاون درمان مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) بستری شدن نودوهشت بیمار کووید در شبانه‌روز گذشته را حاصل کاهش حساسیت مردم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و عدم نظارت دقیق مسئولان خواند و از احتمال افزایش چشمگیر مراجعان در روزهای آتی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) دکتر سید علی دهقان معاون درمان مجتمع بیمارستانی امام خمینی شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۰ در گفت‌وگویی با خبرنگار این مرکز ضمن ابراز نگرانی از افزایش چشمگیر مراجعان سرپایی کرونا در روزهای اخیر گفت: ۹۸ بیمار کووید ظرف ۲۴ ساعت گذشته در بخش‌های کرونای مجتمع بستری شدند که این آمار در ۱۷ ماه گذشته یعنی از ابتدای پاندمی تاکنون بی‌سابقه بود.

وی در ادامه افزود: در پیک اول کرونا ما بیشترین مراجعه سرپایی روزانه را تجربه کردیم علتش هم مشخص بود چون بیماری ناشناخته بود، دانش پزشکی در این حوزه کمتر بود و مردم می‌ترسیدن و به بیمارستان‌ها هجوم می‌آوردند به‌طوری‌که روزانه بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ بیمار کووید داشتیم. اما در پیک‌های دو، سه و چهار دانش بیماری به‌تدریج بیشتر شد و اطلاعات مردم بالا رفت، از طرفی با توجه به این‌که ۸۰ تا ۸۵ درصد بیماران علائم خفیف داشتند به‌گونه‌ای که حتی به بیمارستان‌ها هم مراجعه نمی‌کردند، تعداد مراجعه سرپایی به ۲۰۰ تا ۲۵۰ بیمار در روز کاهش یافت.

دکتر دهقان با اشاره به آمار مراجعه بیماران کرونا در موج پنجم تصریح کرد: در این پیک شاهد افزایش چشمگیر بار مراجعات سرپایی نسبت به پیک‌های قبلی به دلیل سویه دلتای ویروس کووید هستیم که هم سرعت گسترش بالاتری دارد و هم بیماران را بدحال‌تر و بعلاوه افراد سنین پایین را گرفتار می‌کند. نکته بعدی کاهش حساسیت مردم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری‌های اجتماعی و نظارت بر آن‌ها از سوی مسئولان است به حدی که احتمال افزایش موارد سرپایی در روزها و هفته‌های آتی می‌رود. همه این مسائل منجر به این شده تا با یک موج سهمگین کووید مواجه شویم.

وی در ادامه مطرح کرد: تقریباً تا یک‌سوم بیمارانی که مراجعه می‌کنند بستری می‌شوند و درصد بالایی از بیمارانی که بستری نمی‌شوند هم بر اساس پروتکل درمان سرپایی در بحران، تحت درمان با استروئیدها، داروهای ضدویروس و … در قالب بستری موقت تحت درمان و به‌جای اقامت کامل در بیمارستان با مراجعه و ویزیت روزانه موردبررسی قرار می‌گیرند. با این روش توانستیم تعداد بستری‌ها را کاهش داده و تخت‌ها را بیشتر برای بیماران بدحال‌تر نگه‌داریم.

معاون درمان مجتمع اجرای پروتکل درمان سرپایی در بحران را مهم‌ترین نکته برای کمک به بیمارستان‌های دانشگاه در مواجهه با فشار وحشتناک موج پنجم کووید خواند و گفت: استفاده از این راهکار سبب شد تا بیمارستان‌ها در این پیک تا همین حالا دچار چالش جدی نشوند؛ اما با آنچه در هفته اخیر شاهدش بودیم شاید حتی این تمهید هم نتواند بیمارستان ا را از بحران جدی پیش رو خارج کند.

وی همچنین افزود: قطعاً مراجعات کووید در روزهای آتی بیشتر خواهد شد و دلیلش هم روشن است هیچ‌گونه نظارتی بر اجرای پروتکل‌هایی که باید بر اساس سطح‌بندی و رنگ‌بندی شهرها انجام شود وجود ندارد تقریباً تمامی مشاغل فعال هستند و مردم هم به مسائل بهداشتی و فاصله‌گذاری‌ها بی‌توجه شده‌اند و اگر این روند ادامه یابد متأسفانه باید بگویم تعداد فوتی‌های موج پنجم افزایش خواهد یافت. به عبارتی یک عادی انگاری خطرناکی در جامعه اتفاق افتاده که می‌تواند نتایج تلخی را برای همه ما رقم بزند.

دکتر دهقان در توصیه به مردم گفت: انتظار داریم مردم بیماری کرونا را جدی بگیرند. مردم باید واقعیت‌های این بیماری را مرور کنند و یادمان باشد که این بیماری تا امروز در جهان درمان قطعی ندارد یعنی متأسفانه علی‌رغم همه تلاش‌های درمانی درصدی از بیماران فوت خواهند کرد. پس باید بر روی پیشگیری توجه کنیم. از مردم عزیز خواهش می‌کنم تا از تجمعات و سفرهای غیرضروری، دورهمی های خانوادگی و … جدا خودداری کنند و خود را به رعایت پروتکل‌های بهداشتی ملزم بدانند در غیر این صورت روزهای بسیار سختی پیش روی ماست. بعلاوه امیدوارم با صبوری و همکاری در محیط‌های درمانی کمک کنند تا باهم از این مهلکه هم به‌سلامت عبور کنیم.

معاون درمان مجتمع همچنین خواستار توجه بیشتر مسئولان به موضوع واکسیناسیون همگانی و نظارت دقیق بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی شد.

وی در پایان با آرزوی سلامتی برای همه مردم و همین‌طور کادر سلامت کشور و مجتمع گفت: مطمئنم با هماهنگی، عشق و شوق خدمت به مردم این موج را هم پشت سر خواهیم گذاشت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *