مجتمع بیمارستان امام خمینی(ره)

وبینار کنترل و پیشگیری عفونت در بخش مراقبت های ویژه برگزار شد

وبینار کنترل و پیشگیری عفونت در بخش مراقبت های ویژه روز پنجشنبه ۲۴ تیرماه ۱۴۰۰ توسط دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران و با همکاری مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) و شرکت دانش بنیان دارویی به بان شیمی در محیط اسکای روم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران دانشکده پرستاری و مامایی، دکتر علیرضا نیکبخت نصرآبادی، رئیس دانشکده با تاکید بر اهمیت عفونت‌های بیمارستانی و کنترل و پیشگیری آن با اشاره به آمار اعلام شده توسط CDC گفت: در سال حدود دو میلیون گرفتاری داریم از عوارض عفونت‌های بیمارستانی که ۱۰۰ هزار تای آن‌ها در سال منجر به مرگ می‌شود و هزینهٔ تحمیل شده آن را معادل ۴۵ بیلیون دلار برآورد کرده اند.
وی در ادامه بر مسئولیت بیمارستان ها، نظام سلامت، خود بیماران و همراهان آنها تاکید و تصریح کرد: اهمیت این بحث جایی مشخص می‌شود که تمامی نزدیک به صد درصد عوارض و رخداد قابل پیشگیری است.
وی گفت: شستن دست‌ها و راه‌های ساده‌تر می‌تواند تا ۴۰ درصد عفونت بیمارستانی را کاهش دهد.
رئیس دانشکده پرستاری و مامایی تهران با اشاره به مراقبت‌هاییکه یک پرستار در طول روز با آن مواجهه است؛ پرستاران را مخاطبان اصلی این وبینار دانست گفت: وظیفه اصلی پرستاران به عنوان مخاطبان اصلی برنامه این است که گاید لاین‌ها را بشناسد، آگاه باشد و بتواند آنها را پیگیری کرده و به باقی همکاران آموزش دهند. پرستاران باید بتوانند خوب کنترل کنند، ارزیابی کنند و به سیستم، به همکاران و به بخش آموزش دانشجویان پرستاری و حتی بیماران بازخورد بدهند.
دکتر نیکبخت نصر آبادی پیشگیری و کنترل عفونت‌های بیمارستانی را نیازمند اراده سیستماتیک، وجود تسهیلات از سوی سیستم نظام سلامت و تعهد فردی تک تک مراقبت کننده‌ها دانست.

پاندمی بعدی، پاندمی میکروب‌های مقاوم است

دکتر آرش سیفی، متخصص عفونی و فلوشیپ کنترل عفونت دانشگاه علوم پزشکی تهران و عضو کمیته کشوری کنترل عفونت در مبحث آماری از شاخص‌های کنترل عفونت و الگوی مقاومت میکروبی، عفونت‌های بیمارستانی را تنها محدود به بستری شدگان در بیمارستان نداشت و گفت: در خیلی از جراحی‌های سرپایی که خیلی متصل به بیمارستان هم نیستند عفونت‌های بیمارستانی دیده می‌شود.
وی تمرکز صحبت خود را تمامی عفونت‌های مرتبط با مراقبت‌های بهداشتی دانست و در ادامه میکروب‌ها و الگوهای مراقبت‌های میکروبی را ارائه داد و گفت: اهداف جلسه امروز را آمار عفونت ها، تعاریف میکروب مقاوم، تکنیک‌های مشخص شدن مقاومت‌های میکروبی، آمار میکروب‌های مقاوم و مقاومت میکروبی نام برد.
وی تاریخچه عفونت‌های بیمارستانی را مربوط به قرن ۴ میلادی و ساخت بیمارستان‌ها دانست و از پزشکانی که در این زمینه کار کرده‌اندنام برد.
دکتر سیفی عفونت بیمارستانی را عفونتی که بیمار از قبل نداشته و طی دریافت مراقبت در بیمارستان به آن مبتلا شده است؛ تعریف کرد و تاریخچه نظام مراقبت عفونت‌های بیمارستانی را توضیح داد.
او در ادامه عفونت‌های تنفسی، عفونت‌های ادراری، عفونت‌های جریان خون و عفونت‌های محل عمل جراحی را چهار گروه اصلی عفونت‌های بیمارستانی برشمرد و در ادامه از عفونت‌های وابسته به ابزار نیز به عنوان عفونت‌های مهم و قابل توجه نام برد.
این متخصص عفونی و فلوشیپ کنترل عفونت دانشگاه علوم پزشکی تهران فراوانی عفونت‌های بیمارستانی را ۱۰۰ هزار عفونت در کل کشور در سال گذشته به تفکیک ۳۰ هزار عفونت‌های ریه، ۲۷ هزار عفونت ادراری، ۱۸ هزار عفونت عمل، ۱۴ هزار   عفونت خون و ۱۱ هزار سایر عفونت‌ها عنوان کرد.
دکتر سیفی مقاومت میکروبی را توانایی مقاومت میکروب‌ها به آنتی بیوتیک‌ها و متوقف کردن اثر آنها تعریف کرد و از مرگ یک نفر در هر ۶ دقیقه به خاطر ابتلا به عفونت خبر داد و چهارمین علت مرگ در کانادا را ابتلا به عفونت‌های بیمارستانی با میکروب‌های مقاوم دانست.
وی تلفات و هزینه‌های ناشی از عفونت‌های بیمارستانی را در حد جنگ دانست و پاندمی بعدی را پاندمی میکروب‌های مقاوم دانست.
دکتر جمال الدین بگجانی، استادیار پرستاری و مدیر گروه پرستاری کودکان و مراقبت‌های ویژه نوزادان دانشکده پرستاری و مامایی تهران در مورد کنترل عفونت در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان گفت: نرخ عفونت‌های خون ناشی از خطوط ورید مرکزی در بیماران مراقبت‌های ویژه نوزادان را ۳۷ درصد بیشتر از جمعیت ICU بزرگسالان است.
وی سیستم ایمنی نابالغ، یکپارچگی ضعیف پوست، روش‌های جراحی، قرار دادن خط وریدی خصوصا مرکزی، مدت طولانی بستری و ازدحام بیش از حد بخش را از دلایل آسیب پذیر بودن نوزادان در برابر عفونت‌های بیمارستانی دانست.
دکتر بگجانی استانداردهای مراقبت از نوزادان، دکتر لیلا صیادی، استادیار گروه پرستاری داخلی جراحی دانشکده پرستاری و مامایی تهران پنومونی در بخش مراقبت‌های ویژه و فروغ مولا، کارشناس ارشد پرستاری و مدیره پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اقدامات پرستاری، کنترل و پیشگیری از عفونت بیمارستانی را شرح دادند.

عفونت بیمارستانی؛ یک قاتل ناشناخته

دکتر اسمعیل محمد نژاد، سوپروایزر کنترل عفونت مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره)، استادیار گروه آموزشی پرستاری داخلی و جراحی دانشکده پرستاری و مامایی تهران و عضو کمیته کشوری کنترل عفونت نیز اقدامات پیشگیری کننده از باکتری گرم منفی در بخش‌ایسی یو را توضیح داد.
وی گفت: عفونت بیمارستانی یک قاتل ناشناخته است و هر بیماری که در بیمارستان بستری می‌شود احتمال ابتلایش به عفونت بیمارستانی ۵ درصد است و به ازای هر عفونت ۱۸ روز مدت زمان بستری‌اشافزایش پیدا می‌کند.
وی تصریح کرد: اگر قرار شد وسیله یک بار مصرفی را چندین بار استفاده کنیم باید به خوبی مراحل ضدعفونی کردن آن را انجام دهیم. آلودگی زدایی در بخش‌ها ۸۰ درصد اجرام و میکرو ارگانسیم‌های موجود روی وسایل را از بین می‌برد. خیلی مهم است که به کار خدمات و بهیاران نظارت کرد.
سوپروایزر کنترل عفونت بیمارستان امام خمینی (ره) گفت: ضدعفونی کردن هیچگاه جایگزین استریل کردن نمی‌شود. باید محلول ضدعفونی درست را انتخاب کنیم و اول باید میکروارگانیسم‌های موجود در بخش را بدانیم و خاصیت ضدعفونی کردن آن محلول را بررسی کنیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *