انجام موفیت آمیز اولین جراحی جنین کشور در مجتمع

پنجشنبه ، 20 مهر 1396 ، 15:16

به گزارش روابط عمومی مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره)، اولین جراحی لیزر عروقی جنین در کشور، پنج‌شنبه 20 مهر 96 در اتاق عمل ولیعصر (عج) به‌صورت موفق انجام شد.

این عمل جراحی پیشرفته با حضور اعضای هیئت‌علمی گروه زنان ازجمله دکتر حنطوش زاده، دکتر خضردوست، دکتر قطبی زاده، دکتر برنا، دکتر جمال، دکتر رحیمی، دکتر مرصوص و با هدایت دکتر علیرضا شمشیرساز فوق تخصص حاملگی پرخطر و جراحی جنین مدعو از دانشگاه بیلور آمریکا انجام شد.

در طی این جراحی بسته با استفاده از دستگاه فتوسکوپ و لیزر جدید مجتمع عروق خونی بند ناف و جفت مشترک یک دوقلوی همسان در سن بارداری 23 هفتگی جداشده و به‌این‌ترتیب خطر مرگ از این دو جنین رفع شد.

توضیح اینکه با استفاده از دستگاه فتوسکوپ که توسط هیئت‌امنای وزارت بهداشت تهیه‌شده و دستگاه لیزر مخصوص جراحی عروق جنین که به همت بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) و با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران خریداری و به مجتمع بیمارستانی امام اهداشده بود این روش جراحی بسته در روز اول برای دو مادر باردار که در طی سونوگرافی‌های غربالگری متوجه وجود جفت مشترک بین دوقلوهای همسان و اختلال خون‌رسانی دوقلوهایشان شده بودند شده بودند، با موفقیت انجام شد.

هرساله در کشور بنا بر آمار یک و نیم میلیون نوزاد متولد می‌شود که از این میان بین 500 تا 1200 بارداری دوقلویی مبتلابه عارضه اختلال انتقال خون می‌شود.

در این عارضه عدم تناسب خون‌رسانی بین دوقلوهایی که جفت مشترک دارند باعث می‌شود که یکی از قل ها دچار پرخونی و ورم و مشکلات دیگر شود و قل دیگر به علت کمبود خون‌رسانی دچار کاهش رشد و حتی مرگ می‌شد.

در این روش جدید با کمک لیزر، عروق بند ناف و جفت از هم جداشده و در حقیقت جفت مجزایی برای هر قل ایجاد می‌شود تا خون‌رسانی متعادل برای هر دو جنین فراهم‌شده و مادر باردار، دوران بارداری کم‌خطر و امنی را تا موعد زایمان سپری کند.

گالری عکس

انجام موفیت آمیز اولین جراحی جنین کشور در مجتمع

شما هم نظر بدهید.

.