مجتمع بیمارستان امام خمینی(ره)

به مناسبت ۱۰ آذر مطابق با اول دسامبر؛ روز جهانی مقابله با ایدز

مروری بر مقوله HIV با حضور دکتر سید احمد سید علی‌نقی، عضو هیئت‌علمی مرکز تحقیقات ایدز درمجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره)
مقوله عفونت HIV و بیماری ایدز با حضور دکتر سید احمد سید علی‌نقی، عضو هیئت‌علمی مرکز تحقیقات ایدز مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) مرور شد.به گزارش روابط عمومی مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره)، به مناسبت ۱۰ آذر مطابق با اول دسامبر؛ روز جهانی مقابله با ایدز، مروری بر مقوله عفونت HIV و بیماری ایدز با حضور دکتر نقی عضو هیئت‌علمی مرکز تحقیقات ایدز مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) داشتیم که توجه شمارا به مطالعه این گفتگوی مفید جلب می‌کنیم.

لطفاً خودتان را معرفی بفرمایید.
دکتر سید احمد سید علی‌نقی، عضو هیئت‌علمی مرکز تحقیقات ایدز که از سال ۱۳۸۵ در این مرکز مشغول فعالیت هستم.

راه‌های انتقال این بیماری چیست؟
تزریقات مشترک، انتقال جنسی و انتقال از مادر مبتلابه فرزند حین بارداری و یا در شیردهی که لازم به یادآوری است که بوسیدن، در آغوش گرفتن، نیش پشه و بزاق باعث انتقال بیماری نخواهد شد.

با این توضیحات چه افرادی در ریسک بالای ابتلا به HIV یا اصطلاحاً پرخطر محسوب می‌شوند؟
در ایران طبق آخرین آمار ثبت‌شده تعداد مبتلایان حدود ۴۰ هزار نفر می‌رسد که حدود ۵۰ درصد آن‌ها را افراد بین ۲۱ تا ۳۵ سال تشکیل می‌دهند.
در حال حاضر مهم‌ترین عامل پیشگیری از گسترش HIV آموزش عمومی و درمان به‌موقع مبتلایان است و رسالت سیستم آموزشی کشور، بعهده رسانه‌ها و حتی خانواده‌ها ست تا با اطلاع‌رسانی به‌ موقع بیماری‌های منتقله از راه جنسی به‌ویژه HIV پیشگری شود.

باید در نظر داشته باشیم آموزش شفاف در خصوص راه‌های انتقال این بیماری را جدی بگیریم تا راه برای گسترش این بیماری هموار نشود.

لطفاً در خصوص مراکز مشاوره رفتاری بیشتر توضیح دهید.
مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری به‌منظور ارائه خدماتی از قبیل تست غربالگری، مشاوره روانشناسی، درمان و مراقبت زیر نظر پزشکان عمومی تأسیس شده است.
توضیح اینکه تست غربالگری به‌طور رایگان و کاملاً محرمانه زیر نظر معاونت بهداشت دانشگاه‌های سراسر کشور انجام می شود…
مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری در ساعات اداری و غیر اداری اورژانس بیمارستان‌هایی چون امام خمینی (ره)، سینا، لقمان و شریعتی فعال و امکان شروع درمان پروفیلاکسی رادارند.

چه فعالیت‌هایی درمجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) درزمینهٔ مقابله با این بیماری صورت گرفته است؟
مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) یکی از بزرگ‌ترین و مجهزترین مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری کشور با بیش ازچهارهزار پرونده است که این مرکز با قطب پژوهشی درزمینهٔ ی HIV زیر نظر استاد مینو محرز با وجود آزمایشگاهی تخصصی جهت انجام آزمایش‌های سرولوژی و ویرولوژی HIV فعال است.
در خصوص باشگاه یاران مثبت بفرمائید.
باشگاه یاران مثبت زیر نظر مرکز تحقیقات ایدز ایران درمجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) قرار دارد و در حقیقت یک NGO است که توسط خود مبتلایان اداره می‌شود و با ارائه خدمات رفاهی، آموزشی، مهارتی و مشاوره به مبتلایان تلاش میکند تا این افراد زندگی طبیعی خود را بازیابند.
صحبت آخر؟
راه‌اندازی اولین درمانگاه تخصصی HIV کشور به نام درمانگاه نقص ایمنی اکتسابی است؛ که اولین و تنها درمانگاه ارجاعی تخصصی در نوع خود در کشور به شمار می‌رود. این درمانگاه همه‌روزه به‌جز پنج‌شنبه‌ها دایر است.

تلفن نوبت‌دهی درمانگاه ۶۱۱۹۲۲۳۳

خط تلفن مستقیمی در باشگاه یاران مثبت تهران برای پاسخگویی به سؤالات هم‌وطنان پیش‌بینی‌شده است. (۶۶۵۸۱۵۱۷-۶۶۵۹۳۰۳۰)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *