مجتمع بیمارستان امام خمینی(ره)

برگزاری هفتمین سمپوزیوم و چهارمین جشنواره ملی خود مراقبتی و آموزش بیمار درمجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره)

هفتمین سمپوزیوم و چهارمین جشنواره ملی خود مراقبتی مصادف با روز جهانی خود مراقبتی چهارشنبه ۲ مردادماه ۹۸ در تالار امام مجتمع برگزار شد.

گالری عکس
به گزارش روابط عمومی مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره)، هفتمین سمپوزیوم و چهارمین جشنواره ملی خود مراقبتی مصادف با روز جهانی خود مراقبتی چهارشنبه ۲ مردادماه ۹۸ در تالار امام مجتمع برگزار شد.
با توجه به اهمیت روزافزون مقوله خود مراقبتی، دکتر شکیبا دبیر علمی هفتمین سمپوزیوم و چهارمین جشنواره ملی خود مراقبتی و آموزش بیمار در خصوص این سمپوزیوم گفت: خود مراقبتی شامل اعمال اکتسابی، آگاهانه و هدف‌داری است که مردم برای خود، فرزندان و خانواده‌شان انجام می‌دهند تا تندرست بمانند، از سلامت جسمی، روانی و اجتماعی خود حفاظت کنند، نیازهای جسمی، روانی و اجتماعی خود را برآورده سازند، از بیماری‌ها یا حوادث پیشگیری کنند، ‌بیماری‌های مزمن خود را مدیریت کرده و از سلامت خود پس از ترخیص از بیمارستان، حفاظت کنند.
وی ادامه داد خود مراقبتی موضوع جدیدی نیست، ولی می‌توان گفت افزایش هزینه مراقبت‌های بهداشتی، محدودیت در دسترسی همگانی به مراقبت‌ها و درنتیجه عدم بهبود در وضعیت سلامت افراد، سازمان‌های بین‌المللی را به چالش کشید. این چالش‌ها منجر به شکل‌گیری رویکردی جامع‌نگر شد که تمامی ابعاد جسمی، روانی، اجتماعی و … را در برمی‌گرفت. به دنبال این موضوع، رشد برنامه‌های سبک زندگی سالم در سطوح مختلف را شاهد بودیم که تأکید بر ارتقای سلامت، پیشگیری از بیماری‌ها و در سطوح بعدی درمان و توان‌بخشی داشت.
دکتر شکیبا گفت خود مراقبتی باعث افزایش کارایی و مهارت‌های افراد در مراقبت از سلامت خود و اطرافیانشان می‌شود، توانایی‌های افراد طی تعاملات با یکدیگر و همین‌طور سیستم مراقبت‌های بهداشتی افزایش می‌یابد، استعدادها شکوفا شده و ظرفیت افراد و اجتماع گسترش می‌یابد. در رویکرد خود مراقبتی اعتمادبه‌نفس افراد رشد پیدا می‌کند و در بلندمدت شاهد مدیریت بهتر بیماری‌ها، کاهش احساس خستگی روانی، افزایش احساس تندرستی، افزایش امید به زندگی و بهبود کیفیت زندگی علاوه بر کاهش هزینه‌های بهداشتی درمانی خواهیم بود
توضیح اینکه این همایش دارای امتیاز بازآموزی بود و گواهینامه معتبر به شرکت‌کنندگان ارائه شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *